Vyberte stranu

Plavúň obyčajný

10.40

Mnohé dôverihodné štúdie pripisujú plavúňu protizápalové účinky a v turecku sa plavúň obyčajný už dlho používa na liečenie rán a dermatologických ochorení, ako sú vyrážky u detí, zapálená a zaparená pokožka a svrbenie.

Plavúň sa zvykne taktiež používať na infekcie močových ciest a v niektorých kultúrach sa plavúň používa aj na liečenie krvácania z nosa.

Čo je plavúň obyčajný?

Plavúň je trvácnou rastlinou, ktorá patrí do čeľade plavúňovité. Plavúň obyčajný je rozšírený najmä v Európe a rastie na kyslých a vlhkých podkladoch v horských lesoch.

Plavúň je v prírode veľmi zriedkavý a preto je aj v mnohých krajinách zákonom chránený. Má dlhé, plazivé byle bez článkov. Tie sa rozliezajú doširoka. Byle sú husto pokryté drobnými dlhokončistými listami.

V kláskoch dozrieva veľký počet výtrusov, ktoré sú podobné žltému prachu, takzvaný plavúňový prášok.

Účinky plavúňa obyčajného

Plavúň sa používa na zapálenú ale aj zaparenú pokožku a to najmä u detí. Ďalej pri hnisavých afektoch kože. Urýchľuje hojenie rán.

Výtrusy plavúňa obsahujú až 50 % tuku, organické kyseliny aj alkaloidy - lykopodín, klavatín a klavatoxín. Polysacharid sporonín, je súčasťou bunkových stien. Ďalej obsahuje aj sacharózu a živicu. 

Ako užívať plavúň obyčajný

Pridajte 1-2 lyžičky sušeného plavúňa do 250ml šálky. Zalejte šálku vriacou vodou a nechajte lúhovať 8-10 minút. Následne čaj sceďte. Odporúčané je piť 3-4 šálky denne.

Na vonkajšie použitie ako kúpeľ sa odvar robí z 5 polievkových lyžíc na 1 liter vody. Výluh vylejte do napustenej vane. Kúpeľ v takomto výluhu má trvať cca 15 minút.

Kontraindikácie

Plavúň by nemali užívať tehotné ženy.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 180 g

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Plavúň obyčajný”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *