Vyberte stranu

Zázvor

6.50

Zázvor je možné použiť ako prírodnú detoxikáciu obličiek a je vhodný taktiež na podporu trávenia, posilnenie kostí a kĺbov.

Zázvor je silný antioxidant, čím znižuje množstvo škodlivých voľných radikálov a môže mať priaznivý vplyv na množstvo telu prirodzených antioxidačných enzýmov – superoxid dismutáza a glutatión.

Zloženie: 100% Zázvor

Na sklade – v pracovných dňoch odosielame ešte v ten istý deň objednávky do 17:00.

Hmotnosť: 132g

Účinky a účinné zložky zázvora

Účinky a účinné zložky zázvora

od | 0 komentárov

Zázvor patrí medzi známu rastlinu, ktorá si zaslúži svoje miesto medzi ďalšími terapeutickými bylinami. Nie nadarmo sa odborne volá ďumbier lekársky.

Obsahuje mnohé živiny a bioaktívne zložky, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie organizmu. Tým, že je zázvor veľmi známy, tak sú urobené mnohé štúdie, ktoré potvrdzujú jeho priaznivé účinky na mnohé fyziologické procesy, ktoré pomáhajú bojovať proti rôznym ochoreniam.

V tomto článku si povieme o niekoľkých hlavných účinkoch zázvora na organizmus a taktiež o jeho bioaktívnych zložkách, ktoré dávajú zázvoru jeho liečivé vlastnosti.

1) Zázvor pre zdravie obličiek

 

Zázvor sa často používa pri obličkovej očistnej kúre, pretože bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu v dlhodobom horizonte spôsobiť vážne poškodenie buniek a tkaniva.

Pôsobí jednak na správne vyváženie množstva antioxidantov v tele, ako sú glutatión a superoxid dismutáza a tiež obsahuje ďalšie antioxidanty, ktoré podporujú efektívnosť tela vysporiadať sa s voľnými radikálmi.

Zázvor je tiež účinnou bylinou proti infekcii obličiek. Gingeroly (účinné látky) v zázvore sú antibakteriálnym činidlom, ktoré bránia šíreniu baktérií v obličkách.

 

2) Zázvor môže pomôcť pri nevoľnosti

 

Zázvor môže byť taktiež efektívny proti nevoľnosti a zvracaniu. Niektorí ľudia používajú zázvor ako prevenciu pred nevoľnosťou pri plavení sa loďou a taktiež sa môže použiť pri nevoľnosti, ktorá sa u žien prejavuje v tehotenstve.

Zázvor môže tiež zmierniť nevoľnosť a zvracanie po chirurgickom zákroku a tiež u pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu.

Hoci je užívanie zázvora všeobecne bezpečné, poraďte sa so svojím lekárom v prípade tehotenstva. Niektorí sa domnievajú, že užívanie zázvora vo veľkých množstvách môže zvýšiť riziko potratu, ale v súčasnosti neexistujú žiadne štúdie, ktoré by podporili toto tvrdenie.

 

3) Zázvor môže pomôcť pri osteoporóze

 

Hoci sa to niekomu nemusí pozdávať, správna funkcia obličiek je nevyhnutná nie len pre zbavovanie tela toxínov, ale aj pre zdravé kĺby a kosti.

Obličky majú na kosti a kĺby dôležitý vplyv, pretože pomáhajú v tele udržovať vyvážené množstvo vápnika a fosforu.

Pokiaľ obličky nefungujú správne, tak sa v krvi môže hladina fosforu zvýšiť a to môže naopak znížiť hladinu vápnika. Telo si vápnik potom bude brať z kostí a to ich oslabí.

Podobne to funguje aj s vitamínom D, na ktorého využitie sú taktiež potrebné zdravé obličky a to môže viesť tiež ku oslabeniu kostí.

Toto je jedno z vysvetlení, ako môže zázvor pomôcť aj pri osteoporóze.

Navyše v jednej štúdii sa u 247 ľudí s osteoartritídou kolena znížila potreba po liekoch proti bolesti po tom, čo začali užívať extrakt zo zázvora.

Aj keď sa netreba spoliehať iba na zázvor a najlepšie je ochoreniam predchádzať stravou a pohybom, zázvor naozaj môže fungovať ako prírodná “kĺbová výživa”.

 

4) Zázvor môže pomôcť znížiť vysokú glykémiu

 

Zázvor je jedna z bylín, ktorá sa často odporúča diabetikom na zlepšenie cukru v krvi.

Keďže zlepšenie priebehu cukrovky stravou nie je žiadnym tajomstvom, je pravdepodobné, že mnohé bylinky majú či už na hladinu glykémie alebo inzulínovú citlivosť dobrý vplyv.

Na zistenie účinku zázvora bola vykonaná aj štúdia, pri ktorej diabetici 2. typu jedli 2g zázvora po dobu 12 týždňov.

Na konci štúdie sa u diabetikov zlepšila hladina glukózy nalačno, hladina hemoglobínu A1C (percentuálna hodnota glukózy viazanej na hemoglobín) a niektoré ďalšie parametre.

 

5) Zázvor môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových ochorení

 

V súvislosti so zázvorom a zdravím srdca bolo zistené 28% zníženie pomeru ApoB / ApoA-I a 23% zníženie markerov pre oxidované lipoproteíny.

Pre lepšie ujasnenie môžme povedať, že sa v skratke jedná o zníženie rôznych foriem “zlého” cholesterolu LDL, takže sa relatívne zvýšil obsah “dobrého” cholesterolu HDL.

Pomer medzi “zlým” a “dobrým” cholesterolom je považovaný za dôležitý ukazovateľ rizika vzniku srdcového ochorenia.

 

6) Zázvor môže pomôcť pri chronickej poruche trávenia

 

Porucha trávenia môže byť príznakom rôznych ochorení ako sú vredy, ochorenie žlčníka, gastroezofágová refluxová choroba a tiež môže byť spôsobená infekciou a bakteriálnou príčinou.

Pri ochoreniach trávenia sa môžu prejaviť rôzne príznaky, ako je bolesť, nadúvanie a ďalšie.

Porucha trávenia je tiež charakteristická zlou pohyblivosťou potravy a teda oneskoreným vyprázdňovaním.

Štúdia ukázala, že zázvor dokáže urýchliť vyprázdnenie žalúdka po zjedení polievky približne o 4 minúty.

Ďalšia evidencia tiež ukázala, že u 24 ľudí urýchlilo 1,2g zázvora v tabletách vyprázdnenie žalúdka o 50%.

Tieto zistenia môžu naznačovať, že zázvor môže pomôcť pri chronickej dyspepsii, ktorá je charakteristická zlou motilitou gastrointestinálneho traktu.

 

Ďalšie účinky zázvora

 

Medzi niektoré ďalšie účinky zázvora patria:

 • Zázvor môže redukovať bolesť svalov a svalovú horúčku
 • Zázvor môže mať vplyv na redukciu bolesti pri menštruácii
 • Zázvor môže znížiť vysokú hladinu cholesterolu LDL a triglyceridov
 • Zázvor môže podporiť funkciu mozgu a ochrániť tak pred vznikom Alzheimerovej choroby
 • Aktívne zložky v zázvore dokážu bojovať proti infekciám
 • Zázvor podporuje imunitu
 • Zázvor zlepšuje činnosť pečene a podporuje tak detoxikáciu organizmu
 • Vďaka antimikrobiálnemu a antivírusovému účinku môže zázvor súžiť ako prevencia pred chrípkou a nádchou
 • Zázvor môže zmierniť bolesti hlavy a závraty
 • Zázvor má povzbudzujúce účinky a je považovaný za afrodiziakum

 

Hlavné bioaktívne zložky zázvora

 

Zázvor obsahuje desiatky a desiatky rôznych zložiek, ktoré môžu mať priaznivé účinky na organizmus. Pre zjednodušenie článku sa zameriame na najpodstatnejšie z nich a teda tie, ktoré prospievajú zdraviu obličiek, tráviacemu traktu, zdraviu kostí, hladine cukru v krvi a srdcovo cievnemu systému.

Gingerol a gingerolu podobné zlúčeniny – Podporujú zdravie obličiek a patria medzi najdôležitejšie aktívne zložky v zázvore. Gingeroly majú niekoľko dôležitých vlastností medzi ktoré patria:

 • antioxidačné účinky
 • protinádorové účinky prostredníctvom indukcie apoptózy – eliminácie nepotrebných alebo poškodených buniek a prostredníctvom modulácie genetickej a biologickej aktivity.
 • protizápalové a analgetické účinky
 • antimikrobiálne účinky
 • hepatoprotektívne účinky (na ochranu pečene).

Paradol – paradol je prenikavá fenolická zlúčenina, ktorá zázvoru dodáva nasledujúce vlastnosti:

 • antioxidačné a protinádorové účinky
 • antimikrobiálne účinky

Shogaol – Jedná sa o fenolickú zlúčeninu a niektoré štúdie u tejto zlúčeniny našli protinádorové vlastnosti, ktoré sa prejavili inhibíciou enzýmu MMP9, narušením štruktúry rakovinových buniek a antiinvazívnou aktivitou. Ďalšie účinky, ktoré sa u shogaolu našli sú:

 • antioxidačné účinky
 • protizápalové účinky

Zingeron – Zingeron je organická látka, ktorá sa však v čerstvom zázvore nenachádza, ale mení sa z gingerolu pri tepelnej úprave zázvora. Taktiež sa zingerol nachádza v sušenom zázvore. Má niekoľko zdraviu prospešných vlastností, ako napríklad:

 • Antioxidačné vlastnosti
 • Funguje proti obezite a zápalom indukovaným obezitou
 • Protizápalové vlastnosti
 • Antibakteriálne vlastnosti

Zingeron môže tiež stimulovať uvoľňovanie katecholamínu, ktorý pomáha pri spaľovaní tuku.

Zerumbon – zerumbon je menej preskúmaná zlúčenina vyskytujúca sa v zázvore a iných rastlín z čeľade ďumbierovitých. Tejto zlúčenine sa pripisujú nasledovné vlastnosti:

 • antiproliferatívne (pôsobia proti množeniu nebezpečných buniek)
 • antioxidačné
 • protizápalové
 • protinádorové aktivity
 • antimikrobiálne

1-Dehydro – gingerdion – Jedná sa o jednu zo zložiek, ktorá dodáva zázvoru jeho štipľavú chuť a má vplyv na znižovanie zápalov, ktoré sú spájané s nukleárnym faktorom kappa B (NF-κB) a tiež bojuje proti autoimunitným ochoreniam.

Terpenoidy – Sú spúšťačom apoptózy a teda pomáhajú ničiť nepotrebné alebo poškodené bunky. Apoptóza indukovaná terpenoidmi zázvora bola zistená u buniek endometriálneho karcinómu.

Flavonoidy – Zázvor obsahuje mnohé flavonoidy a sú charakteristické vysokou antioxidačnou aktivitou.

 • Odosielame ešte v deň objednávky do 17:00
 • 132g iba za 6.50€
 • Poštovné už od 2.50€

Zázvor – prášok


Zázvor patrí medzi obľúbené bylinky, či už vďaka zdravotným benefitom alebo svojej výnimočnej chuti. Medzi jeho niektoré prednosti patria nasledovné:
 
 • Pomáha pri detoxe obličiek
 • Podporuje trávenie
 • Priaznivo vplýva na zdravie kostí a kĺbov
 • Znižuje množstvo voľných radikálov
 • Podporuje zdravú hladinu cukru v krvi

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Ako užívať zázvor

Ako užívať zázvor

od | 0 komentárov

Zázvor je možné použiť rôznymi spôsobmi od prípravy čaju, až po polievky so zázvorom. Ešte pred tým, ako si vymenujeme niekoľko základných využití zázvora, tak spomeňme niektoré z jeho prospešných vlastností na organizmus.

V tradičnej medicíne sa zázvor najčastejšie používa na očistu obličiek a uľahčenie trávenia, avšak podľa odbornej literatúry má aj mnohé ďalšie využitia.

Pokiaľ vás zaujímajú všetky známe účinky zázvora, môžete navštíviť tento článok.

V tomto článku spomenieme prevažne terapeutické použitie zázvora ako je príprava čaju, tinktúry a ďalších základných receptov.

Ďalej sa dozviete, ako zázvor dávkovať a tiež o prípadných kontraindikáciách pri užívaní zázvora, vrátane interakcie zázvora s liekmi, ktoré sa za určitých okolností môžu vyskytnúť.

Ako užívať zázvor

 

Medzi tradičné spôsoby použitia zázvora patria nasledovné.

 

Čaj zo zázvora

 

Pokiaľ plánujete prírodný detox obličiek alebo máte tráviace ťažkosti či iné problémy, pri ktorých vám zázvor môže pomôcť, tak šálka zázvorového čaju je pre tieto účely skvelou a rýchlou variantou.

Môžete použiť čerstvý zázvor, ale pokiaľ vás nebaví príprava a strúhanie zázvora, môžete použiť sušený, ktorý stačí iba nasypať do šálky a zaliať vriacou vodou.

Sušeného zázvoru navyše stačí použiť menej a mnohý ľudia ho preferujú aj z dôvodu, že je o trochu menej štipľavý.

 

Príprava zázvorového čaju

 

Na prípravu čaju zo sušeného zázvoru postupujte nasledovne:

 1. Priveďte 500ml vody do varu.
 2. Pridajte 1 lyžičku sušeného zázvoru alebo 1/4 lyžičky práškového zázvoru do zodpovedajúcej šálky alebo kanvice.
 3. Zalejte šálku/kanvicu so zázvorom vriacou vodou, nechajte 10-15 minút vylúhovať a potom čaj sceďte cez husté sitko.

 

Ako zázvorový čaj ochutiť?

 

Neochutený čaj nemusí každému chutiť a preto vám prinášame niekoľko z najlepších spôsobov, ako si užiť nie len všetky výhody zázvorového čaju, ale ako čaj ochutiť tak, aby vám chutil ešte omnoho viac.

 

 • citrónová šťava – citrónová šťava zmierni štipľavú chuť zázvora.
 • med
 • jablko a škorica
 • javorový sirup – javorový sirup má sladkú rozmanitú chuť a jedná sa o skvelý spôsob, ako zázvorový čaj osladiť
 • mäta – kombinácia zázvoru a mäty je skvelá hlavne v letné dni. V tejto kombinácii chutí čaj najlepšie za studena
 • kajenské korenie – Pokiaľ chcete štipľavú chuť zázvorového čaju zosilniť, pridajte do čaju trochu kajenského korenia
 • kurkuma – kurkuma dodá do zázvorového čaju ešte o niečo viac antioxidantov. Jedná sa tiež o ideálnu kombináciu pre diabetikov s vysokou hladinou cukru v krvi

 

Aká je denná dávka zázvoru?

 

Odporúčaná denná dávka zázvoru sa odlišuje v závislosti na tom, či sa jedná o čerstvý zázvor alebo sušený, ktorý je viac koncentrovaný.

Za odporúčané denné maximum čerstvého zázvora sa považujú 4g Denné maximum sa považuje za 4 gramy zázvorov (alebo menej ako 2 polievkové lyžice) denne zo všetkých zdrojov vrátane jedla a čaju. Ak máte reflux kyseliny alebo iné ochorenia alebo užívate lieky, možno budete musieť konzumovať menej alebo sa im úplne vyhnúť.

 • Za odporúčané denné maximum čerstvého zázvora sa považujú 4g.
 • Za odporúčané denné maximum sušeného zázvora sa považuje 1g.
 • Za odporúčané denné maximum čerstvého zázvora v prípade tehotenstva sa považuje 1g (rozdelený do 4 dávok na zmiernenie nevoľnosti).

Tieto dávky platia pre všetky spôsoby konzumovania zázvora, teda aj v prípade, že jete zázvor samotný alebo si z neho robievate čaj.

 

Obklad zo zázvora

 

Zázvorový obklad je užitočný pre vonkajšie použitie ako prvá pomoc proti zápalom a infekciám vďaka antibakteriálnym a protizápalových účinkom. Zvlášť pri zápale kĺbov alebo iných zápalových poraneniach.

Príprava obkladu je pritom jednoduchá a môže vám pomôcť znížiť zápal a tým uľaviť od bolesti.

 

Všetko, čo budete potrebovať na prípravu obkladu zo zázvora je:

 

 1. Voda
 2. 4-6 lyžíc práškového zázvoru

 

Takto obklad pripravíte:

 

 1. Priveďte vodu do varu (vody stačí cca 3 dl).
 2. Nasypte práškový zázvor do misky a zalejte misku trochou vriacej vody na vytvorenie hustej pasty.
 3. do zbytku vody namočte opatrne gázu alebo čistý uterák za pomoci napríklad lyžice (dávajte pozor, aby ste sa nepopálili).
 4. Následne opatrne gázu vytiahnite z vody a umiestnite navrch hustú zázvorovú zmes.
 5. Gázu prehnite tak, aby ňou bola zázvorová zmes prekrytá.
 6. Nechajte gázu trochu vychladnúť, ale iba tak, aby ste sa nepopálili a aby bola stále dostatočne teplá.
 7. Aplikujte gázu na bolestivé miesto a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Umiestnite na obklad fľašu s teplou vodou, aby ste udržali obklad teplý.

 

Liečivá masť zo zázvora

 

Zázvorová masť je ďalší z praktických spôsobov, ako využiť silu zázvoru na vonkajšie problémy. S masťou si môžete natierať boľavé kolená alebo je ideálna taktiež ako relaxačný krém na boľavé svalstvo.

Tento recept na zázvorovú masť obsahuje taktiež slnečnicový olej, ktorý dodá masti nie len jej správnu konzistenciu, ale taktiež zjemňuje a zvláčňuje pokožku.

Masť by sa nemala používať na citlivú pokožku a to hlavne na tvár a na rôzne poranenia.

Príprava sa skladá z dvoch častí. Najprv je potrebné extrahovať zázvor a ďalšie ingrediencie do slnečnicového oleja a potom z tohto slnečnicového oleja obohateného o extrakty spraviť masť.

 

Na prípravu masti zo zázvora budete potrebovať:

 

 • 90ml extraktu zo zázvora, mäty a čierneho korenia
 • 30g včelieho vosku
 • 10g rafinovaného kokosového oleja

 

Na extrakt budete potrebovať:

 

 • 120ml slnečnicového oleja
 • 3 lyžice práškového zázvoru
 • 1 lyžica čierneho korenia (nemletého)
 • 1 lyžica sušenej mäty

 

Príprava zázvorového extraktu
 
 1. Všetky ingrediencie tj. slnečnicový olej, zázvorový prášok, čierne korenie a mätu dôkladne premiešajte a vylejte na panvicu.
 2. Sporák zapnite na mierny plameň a panvicu prikryte.
 3. Občas zmes premiešajte, aby bylinky neprihoreli.
 4. Nechajte variť 1-2 hodiny na dôkladnú extrakciu byliniek.
 5. Následne vypnite sporák a nechajte zmes na noc prikrytú.

Zmes potrebujete teraz scediť. Na scedenie môžete použiť sitko s malými dierkami alebo ľanové plátno, cez ktoré olej obohatený o bylinnú zmes necháte odkvapkať do sklenenej nádoby.

Akonáhle zmes pretečie do nádoby, tak s plochou lyžice ešte pretlačte zvyšok oleja z bylín.

Teraz ste vytvorili skvelý extrakt, ktorý následne použijete na výrobu zázvorovej masti.

 

Príprava zázvorovej masti

 

Teraz, keď už máte hotový extrakt, tak je výroba zázvorovej masti rýchla.

 1. Pridajte včelý vosk na čistú panvicu a miešajte na miernom ohni až do roztopenia.
 2. Do roztopeného včelieho vosku pridajte kokosový olej a dôkladne tieto 2 ingrediencie premiešajte.
 3. Vypnite sporák a pridajte do zmesi olejový extrakt zo zázvora a všetko dôkladne premiešajte.
 4. Nakoniec celú zmes prelejte do suchej, čistej a uzatvárateľnej nádoby a nechajte zmes stuhnúť.

Po stuhnutí je vaša vlastná domáca masť zo zázvora pripravená na použitie.

 

Tinktúra zo zázvora

 

Tinktúra je vysoko koncentrovaný bylinný extrakt, ktorý si môžete pripraviť aj vy doma.

V tinktúre sú ukryté všetky dôležité zložky zázvoru, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie obličiek a podporujú ich zdravie mnohými spôsobmi.

Aj keď je príprava tinktúry zdĺhavá, tak jej následné použitie je najjednoduchšie z pomedzi všetkých spôsobov prípravy zázvora.

Stačí si dať pár kvapiek vysokokoncentrovanej tinktúry zo zázvoru a vaša očistná obličková kúra môže začať.

 

Na prípravu tinktúry zo zázvora budete potrebovať:

 

 • Čistú sklenenú nádobu s vekom a objemom cca 1 liter (najlepšie zafarbenú kvôli ochrane pred UV žiarením).
 • Konzumovateľný alkohol 60% vol. ako je napríklad vodka (alebo jablčný ocot, potravinový glycerín).
 • Práškový zázvor alebo zázvorové vločky.

Väčšinou sa tinktúry robia v pomere 1 diel bylinky a 5 dielov alkoholu, takže zachováme tento pomer aj pri výrobe zázvorovej tinktúry.

Pokiaľ použijete napríklad glycerín namiesto alkoholu, tak je nutné tinktúru spotrebovať cca do 6 mesiacov.

Aj keď pri použití alkoholu vydrží omnoho dlhšie, je lepšie robiť každý rok čerstvú.


Postup prípravy zázvorovej tinktúry:

 

 1. Najprv nasypte sušený zázvor do nádoby. Pokiaľ je nádoba vysoká napríklad 15cm, tak nasypte cca 2cm zázvora.
 2. Zalejte zázvor alkoholom cca 10 cm nad úroveň zázvoru (nelejte alkohol až po vrch veka nádoby, pretože by tlak mohol neskôr vytlačiť uzáver).
 3. Uzavrite nádobu a dôkladne nádobu pretrepte.
 4. Skladujte nádobu v teplom, suchom a tmavom mieste.
 5. Denne nádobu pretrepte a nechajte tinktúru odstáť minimálne na 4-6 týždňov.
 6. Následne tinktúru sceďte cez sitko a nalejte do sklenenej nádobky od kvapiek.

Akonáhle je tinktúra hotová, tak ju skladujte v chlade, najlepšie v chladničke.

 

Ako tinktúru dávkovať

 

Pre dospelých sa tinktúra môže dávkovať 3x denne po 3 kvapkách. Je nutné podotknúť, že sa jedná o vysokokoncentrovaný extrakt, takže toto množstvo bohato stačí.

Tinktúru môžete nakvapkať do lyžičky s trochou vody na zmiernenie jej ostrej chuti.

Po aplikovaní tinktúry by ste nemali piť alebo jesť aspoň pol hodinu, aby mala tinktúra dostatok času na pôsobenie.

 

Kontraindikácie

 

Aj napriek tomu, že je zázvor všeobecne známy a často používaný na prípravu čajov a dokonca aj ako prísada do rôznych receptov, je dôležité uviesť aj prípady, kedy sa užívanie zázvoru neodporúča.

Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť hlavne v prípadoch nadmerného množstva použitia zázvora.

V takýchto prípadoch môže dôjsť ku nasledujúcim problémom:

 • porucha trávenia
 • pálenie záhy
 • búšenie srdca
 • hnačka

 

Zhoršená zrážanlivosť krvi – Zázvor môže obmedziť zrážanlivosť krvi. V prípade, že máte zrážanlivosť krvi zhoršenú, mali by ste sa zázvoru vyhnúť.

Užívanie zázvora pri tehotenstve – Mnohé ženy užívajú zázvor aj v tehotenstve hlavne kvôli tomu, že môže pomôcť pri nevoľnostiach na začiatku tehotenstva. Užívanie zázvoru v tehotenstve je však málo preskúmaná oblasť a preto je ťažké s istotou povedať o bezpečnom užívaní zázvoru počas tehotenstva.

Existujú však dôveryhodné evidencie, ktoré tvrdia, že užívania zázvoru by sa mali vyhnúť hlavne tie tehotné ženy, u ktorých hrozí vyššie riziko silného krvácania počas prvého trisemestra. Zázvor má potenciálne antikolagulačné vlastnosti čo znamená, že sa predlžuje doba zrážanlivosti krvi a tým môže zhoršiť krvácanie počas tehotenstva.

Zázvor poskytuje výhody ale aj možné riziká počas tehotenstva. Preto zdôrazňujeme, aby ste sa pred užívaním zázvoru poradili s lekárom.

Užívanie zázvora pri dojčení – Neexistuje dostatok informácií, ktoré by potvrdili bezpečné užívanie zázvora počas dojčenia. Diéta všeobecne môže ovplyvniť chuť mlieka a keďže je zázvor štipľavý, tak jeho chuť môže preniknúť do materského mlieka a v niektorých prípadoch to môže dieťaťu vadiť. Preto radšej zázvor počas dojčenia neužívajte.

Užívanie zázvora deťmi – Zázvorový čaj je pre deti od troch rokov všeobecne bezpečný. Dbajte však na správne dávkovanie zázvora. Deti by mali užívať polovičné dávky zázvora.

 

Interakcia zázvora s liekmi

 

Užívanie zázvora sa neodporúča v prípade, že užívate nasledovné lieky:

 

 • Lieky na spomalenie zrážanlivosti krvi – zázvor môže posilniť ich účinok.
 • Lieky na zníženie glykémie – zázvor môže posilniť ich účinok, čo by mohlo teoreticky viesť ku hypoglykémii.
 • Lieky proti vysokému krvnému tlaku – Zázvor vplýva priaznivo na srdcovo cievny systém, čo môže samé o sebe pomôcť ku redukcii vysokého krvného tlaku. V prípade, že už lieky na vysoký krvný tlak užívate by sa mohol ich účinok posilniť a spôsobiť tak, že krvný tlak by bol až moc nízky.
 • Odosielame ešte v deň objednávky do 17:00
 • 132g iba za 6.50€
 • Poštovné už od 2.50€

Zázvor – prášok


Zázvor patrí medzi obľúbené bylinky, či už vďaka zdravotným benefitom alebo svojej výnimočnej chuti. Medzi jeho niektoré prednosti patria nasledovné:
 
 • Pomáha pri detoxe obličiek
 • Podporuje trávenie
 • Priaznivo vplýva na zdravie kostí a kĺbov
 • Znižuje množstvo voľných radikálov
 • Podporuje zdravú hladinu cukru v krvi

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Ako pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek

Ako pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek

od | 0 komentárov

Ďumbier lekársky častejšie poznáme pod názvom zázvor, ktorý je prospešný na široké spektrum rôznych zdravotných problémov.

Zázvorový čaj sa tradične používa aj pri žalúdočných ťažkostí, prevažne ako prevencia alebo prvá pomoc pri nevoľnosti.

My sa však v tomto článku zameriame na spôsoby, ktorými zázvor vplýva na zdravie obličiek resp. proti renálnym ochoreniam, pretože je to jedna z primárnych predností zázvora.

Pokiaľ teda plánujete prírodný detox na posilnenie obličiek, tak zázvorový čaj by vám určite nemal chýbať vo vašej detoxikačnej výbave.

Ako pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek

 

Obličky, ich funkcia a čo im škodí

 

Úlohou obličiek je zbavovať organizmus toxínov resp. odpadových látok prostredníctvom moču, ale tiež prečisťovať krv. Je teda možné povedať, že slúžia ako taký filter, ktorý je často nevyhnutnou súčasťou zložitého systému akým telo rozhodne je.

Na lepšie pochopenie vplyvu zázvoru na zdravie obličiek je dobré poznať príčiny, ktoré majú na funkciu obličiek negatívny vplyv.

Ak odmyslíme príčiny, ktorými sú už konkrétne druhy ochorení, tak jednou z hlavných príčin ochorenia obličiek sú reaktívne formy kyslíka, ktoré poškodzujú tkanivá a orgány a často sa označujú za voľné radikály (v prípade, že obsahujú kyslík).

Pokiaľ sa v tele nachádza nedostatok antioxidantov, ktoré by odstránili voľné radikály, dochádza k zvýšeniu lipidovej peroxidácie a oxidačného stresu.

Peroxidácia lipidov potom spôsobuje poškodenie bunkovej membrány, čo vedie k mnohým patologickým zmenám pri akútnych a chronických renálnych ochoreniach.

 

Zázvor a jeho vplyv na zdravie obličiek

 

Evidencie ukazujú, že zázvor znižuje peroxidáciu lipidov, zápalové mediátory prostaglandín E2 a kolagén, zatiaľ čo zvýšil antioxidanty glutatión a superoxid dismutáza.

Extrakt zo zázvora môže normalizovať histopatologický obraz obličiek a ich funkciu vďaka redukcii voľných radikálov a inhibíciou zápalových mediátorov.

Medzi hlavnú zložku zázvora, ktorá sa podieľa na znížení oxidačného stresu môžme pokladať polyfenolové zlúčeniny (6-gingerol a jeho deriváty), ktoré majú vysokú antioxidačnú aktivitu.

Zázvor môže mať taktiež vplyv na zníženie peroxidácie lipidov prostredníctvom zníženia produkcie voľných radikálov.

 

Zhrnutie

 

Hoci nie každému zázvor chutí, podľa štúdií môže organizmu poskytnúť prírodné zložky, ktoré sú dôležité pri zvrátení niektorých procesov ohrozujúcich zdravie obličiek.

Aké sú teda hlavné benefity zázvoru, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie obličiek? 

Najzaujímavejšie vlastnosti zázvoru, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť zdravie obličiek sú:

 

 • Znižuje peroxidáciu lipidov – peroxidácia lipidov je proces, pri ktorom dochádza k oxidačnému poškodeniu lipidov (tukov) a ktorý môže mať dopad na poškodenie tkaniva a životaschopnosť buniek.
 • Znižuje tvorbu voľných radikálov – Keď nastane rozdelenie molekule kyslíka na jednotlivé atómy s nepárnym počtom elektrónov, tak potom tieto atómy hľadajú v tele elektróny tak, aby ich mali párny počet. Tieto atómy s nepárnym počtom elektrónov sa nazývajú voľné radikály a tento proces “hľadania elektrónov” spôsobuje poškodenie buniek, bielkovín a DNA.
 • Znižuje zápaly – Bolo zistené, že zázvor znížil prostaglandín E2, ktorého hladina stúpa pri zápaloch a prenáša informácie o danom zápale. Hlavným spúšťačom zápalu boli volné radikály resp. reaktívne formy kyslíka, takže znížením voľných radikálov sa potlačil aj zápal.
 • Zvyšuje množstvo antioxidantov – Antioxidanty sú dôležité zlúčeniny, ktoré bojujú proti oxidácii a teda produkcii voľných radikálov. Zázvor jednak antioxidanty obsahuje, ale čo je tiež dôležité, podľa štúdie zvýšil dôležité antioxidačné enzýmy, ktorými sú superoxid dismutáza a glutatión.
 • Odosielame ešte v deň objednávky do 17:00
 • 132g iba za 6.50€
 • Poštovné už od 2.50€

Zázvor – prášok


Zázvor patrí medzi obľúbené bylinky, či už vďaka zdravotným benefitom alebo svojej výnimočnej chuti. Medzi jeho niektoré prednosti patria nasledovné:
 
 • Pomáha pri detoxe obličiek
 • Podporuje trávenie
 • Priaznivo vplýva na zdravie kostí a kĺbov
 • Znižuje množstvo voľných radikálov
 • Podporuje zdravú hladinu cukru v krvi

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Časté otázky o zázvore

Časté otázky o zázvore

od | 0 komentárov

Ako chutí zázvorový čaj?

Čaj z rebríčka má štipľavú a korenistú chuť. Pokiaľ by vám táto prenikavá chuť vadila, môžete ju zmierniť pridaním citrónu.

Koľko gramov zázvoru mám denne užívať?

V prípade čerstvého zázvoru by sa nemala prekračovať denná dávka 4g.

V prípade sušeného, ktorý je viac koncentrovaný sa považuje za odporúčané množstvo 1g.

V prípade tehotenstva a to len pokiaľ vám to lekár dovolí je odporúčané množstvo 1g čerstvého zázvoru rozdelený do 4 dávok.

V prípade tinktúry v pomere 1:5 sa užívajú 3 kvapky 3x denne. Nezabudnite každú dávku zmiešať s trochou vody.

Deti do troch rokov by zázvor nemali užívať, inak pre nich platí polovičná dávka.

Pred užívaním zázvoru si prečítajte aj o možných kontraindikáciách, ktoré môžu ojedinele nastať.

Viac o spôsoboch užívania zázvora a jeho dávkovaní sa môžete dočítať tu.

Ako zázvor skladovať?

Vo všeobecnosti skladujte zázvor v tmavom, dobre vetranom a suchom prostredí. Dôležité je vrecko vždy po použití dobre uzavrieť, aby nedošlo k znehodnoteniu bylinky.

Na čo všetko je zázvor prospešný?

Zázvor sa najčastejšie používa na prírodný detox obličiek, na podporu trávenia a posilnenie kostí a kĺbov práve vďaka podpore činnosti obličiek, ktoré majú vplyv na správnu hladinu fosforu a vápnika.

Niektoré výskumy tiež podporujú názor, že zázvor je prospešný pre lepšiu hladinu cukru v krvi a zdravie srdcovo cievneho systému.

Ďalšie možné účinky zázvora sú:

Medzi niektoré ďalšie účinky zázvora patria:

 • redukcia bolesti svalov a svalovej horúčky
 • môže mať vplyv na redukciu bolesti pri menštruácii
 • môže znížiť vysokú hladinu cholesterolu LDL a triglyceridov
 • môže podporiť funkciu mozgu a ochrániť tak pred vznikom Alzheimerovej choroby
 • aktívne zložky v zázvore dokážu bojovať proti infekciám
 • podpora imunity
 • môže zlepšiť činnosť pečene a podporiť tak detoxikáciu organizmu
 • zázvor môže súžiť ako prevencia pred chrípkou a nádchou vďaka antimikrobiálnemu a antivírusovému účinku
 • môže mať vplyv na zmiernenie závratu a bolesti hlavy
 • má povzbudzujúce účinky a je považovaný za afrodiziakum

Môžu zázvor užívať aj deti?

Zázvorový čaj pijú deti úplne bežne a odporúča sa napríklad v prípade nevoľnosti. Deti do troch rokov by však zázvor radšej užívať nemali. Odporúčaná dávka zázvoru pre deti je polovičná resp. približne 2g.

V každom prípade sa pred užívaním akejkoľvek bylinky, lieku alebo doplnku výživy poraďte radšej s lekárom.

Naozaj pomáha zázvor pri ochoreniach obličiek?

Mnohé evidencie potvrdili, že zázvor obsahuje zložky, ktoré majú pozitívne účinky na renálne funkcie.

V skratke, zázvor vplýva na zdravie obličiek hlavne tým, že znižuje množstvo voľných radikálov, zápalové mediátory, peroxidáciu lipidov a má vplyv na zvýšenie hladiny antioxidačných enzýmov, ktorými sú superoxid dismutáza a glutatión.

Na základe týchto zistení môže byť zázvor vhodný na prírodný detox obličiek.

Detailnejšie sa môžete o účinkoch a účinných látkach zázvora dočítať tu.

Viac o spôsoboch, ako zázvor vplýva na zdravie obličiek sa môžete dočítať tu.

Môže vyvolať zázvor nepriaznivú interakciu s inými liekmi?

Zázvor môže interagovať s nasledovnými liekmi:

 • Lieky na spomalenie zrážanlivosti krvi – zázvor môže posilniť ich účinok.
 • Lieky na zníženie glykémie – zázvor môže posilniť ich účinok, čo by mohlo teoreticky viesť ku hypoglykémii.
 • Lieky proti vysokému krvnému tlaku – Zázvor vplýva priaznivo na srdcovo cievny systém, čo môže samé o sebe pomôcť ku redukcii vysokého krvného tlaku. V prípade, že už lieky na vysoký krvný tlak užívate by sa mohol ich účinok posilniť a spôsobiť tak, že krvný tlak by bol až moc nízky.

Pred užívaním zázvora a všeobecne pred užívaním hocijakej inej bylinky, doplnku výživy, lieku atď. by ste sa mali poradiť s lekárom a to hlavne v prípade, pokiaľ užívate iné lieky alebo si nie ste istý vašim zdravotným stavom.

V akej forme je najlepšie zázvor užívať?

Zázvor si môžete pripraviť na veľa spôsobov. Najčastejšie je užívaný vo forme čaju, kvôli jeho rýchlej a jednoduchej príprave.

Medzi ďalšie použitia patria tinktúra, hojivá masť a obklad na boľavé kĺby.

Možností je samozrejme viac.

V prípade, že si chcete pripraviť čaj, tinktúru, obklad alebo masť zo zázvora, tak návod a ďalšie informácie o užívaní zázvora nájdete tu.

Pokaľ uvažujete nad tým, či je lepšie užívať čerstvé byliny alebo sušené, tak vo väčšine prípadoch sa používajú sušené byliny kvôli jednoduchému skladovaniu. Práve skladovanie najviac ovplyvňuje terapeutické vlastnosti bylín.

Sušený zázvor obsahuje navyše zložku zingeron, ktorý sa v čerstvom zázvore nenachádza a ktorý má niekoľko pozitívnych vlastností na organizmus.

Pre viac informácii o účinkoch zázvora môžete navštíviť tento článok.

U nás môžete získať sušený zázvor a to buď vo forme prášku alebo vločiek.

Koľko dní je dobré zázvor užívať?

Presná dĺžka užívania zázvora nie je stanovená. Existujú evidencie o niekoľko mesačnom užívaní zázvora, takže pravdepodobne je dlhodobé užívanie zázvora v rozumných dávkach bezpečné.

Prečo je dobré zázvor užívať?

Zázvor obsahuje dôležité zložky, ktoré prospievajú zdraviu obličiek, tráviacemu traktu, zdraviu kostí, hladine cukru v krvi a srdcovo cievnemu systému.

Jedná sa hlavne o zložky, ktorými sú Gingeroly, Paradol, Shogaol, Zingeron, Zerumbon, 1-Dehydro – gingerdion, Terpenoidy, Flavonoidy.

Zázvor sa pridáva do mnohých prípravkov na očistu obličiek, podporu tráviaceho traktu, posilnenie kostí a kĺbov, zlepšenie glykémie, posilnenie srdcovo cievneho systému a mnohých ďalších.

Viac o bioaktívnych zložkách zázvora a o jeho účinkoch sa môžete dočítať v tomto článku.

Je možné užívať zázvor aj pri tehotenstve?

Niektoré štúdie podporujú názor, že zázvor je bezpečné užívať aj počas tehotenstva na zníženie nevoľnosti. Aj keď záleží na mnohých faktoroch, ako je kvalita produktu, dávkovanie a v neposlednom rade aj doba užívania zázvoru, tak sa podarilo docieliť väčšie zníženie nevoľnosti žien v tehotenstve pomocou zázvoru než pomocou placeba.

Odporúčané množstvo zázvoru počas tehotenstva je približne 1g rozdelený do 4 dávok počas dňa.

O štúdii, ktorá sa zaoberala užívaním zázvora počas tehotenstva sa môžete detailnejšie dočítať na tomto odkaze.

Nie je však možné s istotou povedať, či je zázvor počas tehotenstva 100% bezpečný. Existujú evidencie, ktoré hovoria o tom, že užívaniu zázvora by sa mali vyhnúť hlavne tie tehotné ženy, u ktorých hrozí vyššie riziko silného krvácania počas prvého trisemestra.

Zázvor má potenciálne antikolagulačné vlastnosti čo znamená, že sa predlžuje doba zrážanlivosti krvi a tým môže zhoršiť krvácanie počas tehotenstva.

Zázvor poskytuje výhody ale aj možné riziká počas tehotenstva.

Preto zdôrazňujeme, aby ste sa pred užívaním zázvoru poradili s lekárom.

V akých prípadoch sa zázvor neodporúča užívať?

Aj keď je zázvor všeobecne bezpečné užívať, môžu nastať prípady, kedy nie je pre človeka vhodný.

Jedná sa hlavne o tieto prípady:

 • Užívanie zázvora v prípade zhoršenej zrážanlivosti krvi
 • Užívanie zázvora v prípade tehotenstva ak sa počas prvého trisemestra objavuje silné krvácanie
 • Zázvor by nemali užívať deti do 3 rokov
 • Užívanie zázvora pri dojčení – zázvor má štipľavú chuť a to by mohlo ovplyvniť chuť materského mlieka. Niektorým deťom by mohla táto zmena vadiť a preto radšej počas dojčenia zázvor neužívajte.

Pred užívaním akéhokoľvek doplnku výživy, lieku alebo bylinky sa poraďte s lekárom.

Existujú vedľajšie účinky pri užívaní zázvora?

Mnohé vedľajšie účinky sú často spôsobené nedbalým užívaním daného lieku/byliny/doplnku výživy atď.

Pri vysokých dávkach zázvora sa môžu prejaviť nasledovné problémy:

 • porucha trávenia
 • pálenie záhy
 • búšenie srdca
 • hnačka

Dodržiavajte preto stanovenú dennú dávku 4g pre dospelých a pre deti cca 2g.

Iné vedľajšie účinky nie sú známe.

V každom prípade prekonzultujte užívanie zázvora a akejkoľvek inej bylinky, doplnku výživy alebo lieku s lekárom, hlavne pokiaľ si nie ste istý vašim zdravotným stavom.

 • Odosielame ešte v deň objednávky do 17:00
 • 132g iba za 6.50€
 • Poštovné už od 2.50€

Zázvor – prášok


Zázvor patrí medzi obľúbené bylinky, či už vďaka zdravotným benefitom alebo svojej výnimočnej chuti. Medzi jeho niektoré prednosti patria nasledovné:
 
 • Pomáha pri detoxe obličiek
 • Podporuje trávenie
 • Priaznivo vplýva na zdravie kostí a kĺbov
 • Znižuje množstvo voľných radikálov
 • Podporuje zdravú hladinu cukru v krvi

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Ochorenia obličiek

Ochorenia obličiek

od | 0 komentárov

Stavba a funkcia obličiek

 

Obličky sú párovým orgánom v ľudskom tele nachádzajúcim sa v driekovej oblasti. Keby sme si chceli bližšie definovať priestor, v ktorom sú uložené, je to priestor vo výške stavcov Th12 až L2, pričom horná tretina leží v oblasti bránice.

Sú tvaru, ktorý nám môže pripomínať fazuľu s červenohnedým sfarbením a hladkým povrchom. Z obličiek vystupujú obličkové kalichy.

Tie ústia do obličkovej panvičky a z nej vychádza močovod.

Čo sa týka rozmerov obličiek- ich dĺžka je 10 – 12cm, šírka 5- 6 cm. Ich veľkosť sa ale počas života mení. Svoje maximum dosahujú vo veku 28- 30 rokov a po 65. roku života sa zmenšujú.

Tvorí ich milión nefrónov, ktoré sú schopné samostatnej tvorby moču. Medzi základné funkcie obličiek patria:

 • Udržiavať zodpovedajúci objem telesných tekutín
 • Udržiavať náležitú koncentráciu látok v telesných tekutinách
 • Udržiavať acidobázickú rovnováhu
 • Odstraňovať produkty metabolizmu
 • Očisťovať organizmus od cudzorodých toxických látok
 • Syntetizovať erytropoetín a aktivovať vitamín D3
 • Zúčastňovať sa na regulácii krvného tlaku

 

Ochorenia obličiek

 

Obličky môžu ochorieť v dôsledku mnohých príčin a neskôr môžu tieto príčiny spôsobiť až zlyhanie funkcie obličiek.

Najlepšie je preto dbať na zdravie obličiek ešte skôr, ako sa ochorenie plne prejaví.

Existujú niektoré príznaky, ktoré nám môžu naznačiť, že niečo nie je s obličkami v poriadku.

Veľmi častými príznakmi, ktoré môžu viesť ku chronickému ochoreniu obličiek sú:

 • Krv v moči – Krv vo vašom moči môže byť znamením, že niečo nie je v poriadku s obličkami alebo inou časťou močového traktu.
 • Proteín v moči – Pokiaľ je funkcia obličiek narušená môže stať, že bielkoviny alebo ďalšie živiny budú unikať z krvi do moču.
 • Obličkové kamene – Obličkové kamene sú často spôsobené postupným usádzaním minerálov ako je napríklad vápnik a môžu spôsobiť výrazné bolesti.
 • Akútne porucha obličiek – Toto ochorenie nastáva náhle v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Príčinou môže byť poranenie, infekcia alebo dokonca niektoré lieky.
 • Infekcia obličiek – Infekcia obličiek je často spôsobená baktériami, ktoré sa dostanú z močového traktu do obličiek. Takáto infekcia môže potom spôsobiť horúčku, zvracanie alebo bolesť chrbta.
 • Bolesť obličiek – Ochorenie obličiek sa môže prejaviť bolesťami v okolí strednej a hornej časti chrbta alebo po jeho stranách. Takáto bolesť však nemusí hneď znamenať ochorenie obličiek.
 • Hepatitída C a ochorenie obličiek – Hepatitída C postihuje pečeň, ale tento vírus môže spôsobiť poškodenie aj ďalších orgánov vrátane obličiek.

Ďalšie príznaky, ktoré môžu byť spojené s ochorením obličiek sú:

 • Zimnica, prípadne až potenie
 • Teploty – zvýšená teplota až horúčky okolo 40°C
 • Bolesť, ktorú môžeme lokalizovať v dolnej časti chrbta, bedrovej oblasti, v boku
 • Časté nutkanie na močenie, časté bolestivé močenie, alebo práve naopak dlhodobé zadržiavanie močenia
 • Zmena farby moču – moč je tmavý, spenený a zapácha
 • Nechutenstvo, nauzea, zvracanie

 

Bylinky na podporu zdravia obličiek

 

Klasickú terapiu, ktorú nám predpísal lekár vieme doplniť účinnými bylinami.

Ich využitie tiež závisí od konkrétneho ochorenia a zdravotných ťažkostí. 

Riziko vzniku mnohých ochorení obličiek a následne ich priebeh liečby zhoršujú reaktívne formy kyslíka (voľné radikály), ktoré poškodzujú tkanivá a orgány vrátane obličiek.

Pokiaľ sa v tele nachádza málo antioxidantov, tak môžu tieto reaktívne formy kyslíka nadobudnúť “prevahu” nad antioxidantmi a tento stav môže negatívne ovplyvniť funkciu obličiek.

Preto je užitočné si raz za čas spraviť prírodnú detoxikáciu obličiek a dodať telu antioxidanty, ktoré znižujú množstvo voľných radikálov a pomáhajú tak organizmus ochrániť pred ich nepriaznivým vplyvom.

Niektoré bylinky na podporu zdravia obličiek majú tiež protizápalové, antimikrobiálne, hepatoprotektivne a ďalšie účinky, medzi ktoré patrí aj diuretický účinok.

Pokiaľ má bylinka diuretický účinok, tak môže slúžiť ako prevencia alebo doplnková liečba proti obličkovým kameňom, pretože tieto bylinky zvyšujú obsah vylúčeného moču cez obličky a močový mechúr, čo môže pomôcť odstrániť niektoré obličkové usadeniny, z ktorých by po dlhšej dobe mohli vzniknúť obličkové kamene.

Vyskúšajte detoxikačnú kúru obličiek a podporte ich zdravie prírodným spôsobom.

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Možnosť osobného odberu

V prípade záujmu si u nás môžete tovar prevziať aj osobne. Stačí nám dať predom vedieť o vašom príchode.

way beyond s.r.o.
Cintorínska 2702/13, Piešťany
Slovenská republika
IČO: 50941313
DIČ: 2120534218

Bezpečný nákup

Dbáme na vašu spokojnosť a vaše osobné informácie pri objednávke neposkytujeme až na úkony nevyhnutné k dodaniu tovaru a účtovné úkony nikomu inému.

Doprava a poštovné

Zásielku posielame poštou ešte v ten istý deň objednávky, pokiaľ je objednávka vykonaná v pracovných dňoch Po-Pi. Väčšinu zásielok odosielame v deň objednávky do 14:00. Niektoré zásielky vieme odoslať až do 17:00 (väčšinu sypaných bylín).

Balné a spôsob zabalenia tovaru

Cenu za balenie si neúčtujeme. V prípade objednania jedného balenia vám zásielku zabalíme do bublinkovej fólie a následne ešte do bublinkovej obálky, ktorá dostatočne uchráni menší tovar. Pri objednávke 2 a viac balení zásielku balíme taktiež do bublinkovej fólie a následne do kartónovej krabice, ktorej voľné priestory medzi tovarom a stenami krabice plníme ešte bublinkovou fóliou.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 132 g

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Zázvor”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *