Vyberte stranu

Pestrec mariánsky

4.70

Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 

 • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
 • Redukujú množstvo voľných radikálov
 • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
 • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
 • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
 • Podporujú tvorbu glutatiónu
 • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Zloženie: 100% Pestrec mariánsky

Na sklade – v pracovných dňoch odosielame ešte v ten istý deň objednávky do 17:00.

Hmotnosť: 160g

Účinky a účinné látky pestreca

Účinky a účinné látky pestreca

od | 0 komentárov

Pestrec mariánsky je známa bylinka hlavne vďaka účinkom, ktoré prospievajú zdraviu pečene.

Tento pozitívny vplyv pestreca na pečeň je dosiahnutý prevažne komplexom zložiek (silymarín), ktoré regenerujú pečeň a pomáhajú v zlepšovať jej funkciu mnohými smermi.

Viac o tom, akými rôznymi spôsobmi dokáže pestrec vplývať na zdravie pečene sa môžete dočítať v tomto článku.

Netreba tiež zabúdať ani na mnohé ďalšie zdravotné benefity, ktoré nám táto bylina môže priniesť.

Vedci urobili ďalší výskum a objavili množstvo ďalších pozitívnych účinkov pestreca na naše telo.

V tomto článku nájdete všetky dôležité účinky pestreca, ktoré boli doposiaľ objavené a taktiež sa bližšie pozrieme na jeho účinné zložky.

Pestrec a jeho účinky

 

Podporuje zdravie Pečene

 

Jedným z najbežnejších využití pestreca je liečba pečene. V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že pestrec zlepšuje poškodenie pečene vyvolané stravou.

Aktívna zložka v pestreci, silymarín, pôsobí ako antioxidant, čím znižuje produkciu voľných radikálov. Vedci veria, že to spôsobuje detoxikačný účinok a preto je pestrec prospešný pre problémy s pečeňou.

 

Podporuje zdravie pokožky

 

V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že v prípade aplikácie na pokožku pomáhal pestrec pri zlepšovaní kožných problémov a zápalov.

Pestrec mariánsky je teda aj skvelou voľbou a doplnkom proti podráždenej pokožke či vážnejším kožným ochoreniam.

 

Znižuje cholesterol

 

Vysoký cholesterol môže viesť k problémom so srdcom a zvyšovať šancu človeka na mozgovú príhodu.

Štúdia z roku 2006 naznačuje, že pestrec môže hrať dôležitú úlohu v udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu.

Zistilo sa, že hladiny cholesterolu boli nižšie u ľudí, ktorí užívali pestrec na liečbu cukrovky, ako u tých, ktorí užívali placebo.

 

Podporuje redukciu váhy

 

Počiatočný výskum na zvieratách, ktorý sa uskutočnil v roku 2016 zistil, že silymarín spôsobuje stratu hmotnosti u myší, ktoré boli kŕmené potravou určenou na zvýšenie telesnej hmotnosti.

To naznačuje, že pestrec môže byť prospešný pre tých, ktorí chcú schudnúť. Je však potrebných viac výskumov o účinkoch pestreca na pokles hmotnosti na ľuďoch na potvrdenie tejto skutočnosti.

 

Zlepšuje inzulínovú citlivosť

 

Inzulínová rezistencia je častým problémom u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Štúdie ukázali, že extrakt z pestreca prispel k zníženiu inzulínovej rezistencie, čo môže mať vplyv na zlepšenie priebehu liečby cukrovky 2. typu.

 

Zmierňuje príznaky alergickej astmy

 

V štúdii z roku 2012 sa zistilo, že silymarín pomáha chrániť pred zápalmi v dýchacích cestách pri subjektoch trpiacich alergickou astmou.

 

Obmedzuje šírenie rakoviny

 

Pestrec môže pomôcť zastaviť šírenie určitých druhov rakoviny. V správe z roku 2016 sa zistilo, že výťažok pestreca inhibuje rast rakovinových buniek kolorektálneho karcinómu.

 

Podporuje zdravie kostí

 

Pestrec môže hrať podstatnú úlohu pri podpore zdravia kostí. V štúdii z roku 2013 sa zistilo, že pestrec pomáha predchádzať úbytkom kosti.

Štúdia sa zameriavala najmä na stratu kostnej hmoty spôsobenú nedostatkom estrogénu. Nie je však ešte jasné, či je pestrec rovnako prospešný proti strate kostnej hmoty spôsobenej inou príčinou.

 

Zlepšuje kognitívne funkcie

 

V štúdii z roku 2015 sa zistilo, že pestrec zvyšuje odolnosť voči oxidačnému stresu. Oxidačný stres je potenciálnou príčinou Alzheimerovej choroby.

Týmto spôsobom môže pestrec pomôcť zlepšiť kognitívne schopnosti a liečiť degeneratívne stavy, ktoré ovplyvňujú myseľ.

 

Podporuje imunitný systém

 

Pestrec môže pomôcť posilniť imunitnú odpoveď človeka a pomôcť tak bojovať proti infekcii.

V štúdii z roku 2016 na zvieracom modeli sa zistilo, že extrakt z pestreca má pozitívny efekt na imunitný systém. Staršia štúdia zistila, že extrakt z pestreca zlepšuje imunitnú odpoveď u ľudí.

 

Účinné zložky pestreca

 

Pestrec obsahuje mnohé zložky, ktoré mu dodávajú jeho terapeutické vlastnosti, no pre jednoduchosť a ľahkú čitateľnosť sa zameriame na hlavnú z nich a tou je silymarín.

Samotný silymarín však nie je jedna látka, ale komplex 3 izomérových flavonolignanov a to:

 • silibinín
 • silidianín
 • silikristín

Silibín má z týchto troch flavonolignanov najväčšiu biologickú hodnotu a tvorí 50-70% silymarínu.

 

Silymarín a jeho výhody pre zdravie pečene

 

Silymarín dáva pestrecu jeho hlavné terapeutické vlastnosti, ktoré na pečeň pôsobia predovšetkým nasledovnými spôsobmi:

Regenerácia pečeňových buniek – silymarín napomáha regenerovať pečeňové bunky poškodené alkoholom a inými toxickými látkami.

Redukcia voľných radikálov – silymarín, pôsobí ako antioxidant a tým znižuje produkciu voľných radikálov. Vedci veria, že to spôsobuje detoxikačný účinok a preto je pestrec prospešný pre problémy s pečeňou.

Napomáha tvorbe nových pečeňových buniek – predpokladá sa, že antioxidačné a protizápalové vlastnosti môžu pomôcť s vytvorením nových pečeňových buniek.

Bojuje proti zápalovým ochoreniam pečene – Silymarín znižuje zápalové procesy a preto je pestrec často odporúčaný pre ľudí so zápalom pečene alebo hepatitídou.

Pomáha proti stukovatenej pečeni – V 90-dňovej štúdii zameranej na vplyv kombinácie nízkokalorickej diéty, vitamínu E a silymarínu na stukovatenú pečeň bol zaznamenaný väčší úbytok tuku z pečene než pri dodržiavaní iba samotnej nízkokalorickej diéty.

Podporuje tvorbu glutatiónu – silymarín zvyšuje schopnosť tela vytvárať glutatión, ktorý je dôležitým antioxidantom podieľajúcim sa na detoxikácii pečene.

Redukuje vedľajšie účinky niektorých liekov – Silymarín môže zredukovať nepriaznivé účinky niektorých liekov, konkrétne existujú zatiaľ dôkazy o redukcii nepriaznivých účinkov chemoterapeutických liekov u 50 detí s leukémiou po jednom mesiaci a u žien s rovnakým typom ochorenia dokázal ochrániť pečeň počas 4 mesačnej chemoterapeutickej liečby.

 

 • Odoslielame ešte v deň objednávky
 • 160g iba za 4.70€
 • Poštovné už od 2.50€

Pestrec Mariánsky v Top Kvalite


Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 

 • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
 • Redukujú množstvo voľných radikálov
 • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
 • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
 • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
 • Podporujú tvorbu glutatiónu
 • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Ako užívať pestrec

Ako užívať pestrec

od | 0 komentárov

Pestrec patrí medzi jednu z najznámejších bylín na podporu zdravia pečene a celkovo sa často spája s detoxikáciou organizmu.

Podľa nášho osobného názoru patrí aj medzi jednu z najpreskúmanejších bylín, čo sa týka rôznych vedeckých štúdií a skúseností ľudí.

Samotný pestrec vďačí svojim účinkom hlavne vďaka obsahu silymarínu, ktorý mu dodáva jeho hlavné terapeutické vlastnosti.

Viac o silymaríne a účinkoch pestreca sa môžete dočítať v tomto článku.

Existujú mnohé spôsoby, ako pestrec užívať alebo použiť a hoci najjednoduchší a často používaný spôsob je priama konzumácia drvených semien (plodov) a následné zapitie, my si v tomto článku predstavíme aj iné spôsoby užívania pestreca.

Ako užívať pestrec

 

Na rýchly spôsob užívania pestreca môžete použiť tento postup:

 1. Vložte do úst 1 lyžičku mletého pestreca.
 2. Dôkladne požujte, zmiešajte so slinami (prípadne zapite vodou) a prehltnite.

Užívajte 1 čajovú lyžičku 3-4x denne. Najlepšie cca 45 minút pred jedlom alebo 45 minút po jedle.

Ďalšie často používané formy užívania pestreca sú čaj z pestreca alebo tinktúra.

 

Čaj z pestreca

 

Čaj z pestreca v sebe uchováva vysoké množstvo silymarínu a je výbornou formou užívania v prípade detoxu a posilnenia pečene.

Silymarín je silný antioxidant, ktorý chráni, detoxikuje pečeň a znižuje produkciu voľných radikálov, ktoré môžu spôsobiť oxidačný stres a poškodiť tak pečeň.

Pestrecový čaj môžete použiť aj ako jarnú očistu organizmu od toxínov, ktoré môžu zhoršiť funkciu pečene.

 

Ako pripraviť čaj z pestreca

 

 1. Pridajte 1 čajovú lyžičku do hrnčeka.
 2. Nalejte do hrnčeka 250 ml vlažnej vody, ktorá nepresiahne 40°C.
 3. Nechajte vylúhovať 20 minút.
 4. Sceďte pestrec a pre lepšiu chuť pridajte lyžičku medu.

Je nutné podotknúť, aby ste nezalievali pestrec vriacou a ani horúcou vodou.

Silymarín, ako najdôležitejšia zložka pestreca sa znehodnocuje približne pri 40°C a preto čaj treba lúhovať vo vlažnej vode.

Užívajte 3-4 šálky denne.

 

Tinktúra z pestreca

 

Tinktúra z pestreca je ďalší zo spôsobov, ako spraviť extrakt silymarínu do tekutiny.

V tomto prípade sa najčastejšie na extrakciu používa alkohol a hoci to môže znieť protichodne, neexistujú vedecké evidencie, ktoré by potvrdili znehodnotenie silymarínu kvôli extrakcii do alkoholu.

Práve naopak, alkohol “vytiahne” z pestreca väčšie množstvo účinných zložiek než voda. Tinktúry sa preto užívajú v malých množstvách, pretože sa jedná o vysokú koncentráciu látok v danom roztoku.

Samozrejme, tinktúra má aj svoje nevýhody. Hlavne je náročnejšia na prípravu a taktiež je nutné nechať pestrec extrahovať aj 6 týždňov, pokým je tinktúra hotová.

Pokiaľ vás to neodradilo a chcete si tinktúru z pestreca spraviť, prikladáme návod na jej prípravu.

 

Ako pripraviť tinktúru z pestreca

 

 1. Naplnte čístú a uzatvárateľnú sklenenú nádobu (najlepšie od zaváraninového pohára) cca do 1/3 drveným pestrecom.
 2. Následne naplnte nádobu konzumovateľným 70-95% alkoholom (Alkohol nelejte až po vrch nádoby, ale nechajte cca 2cm rezervu).
 3. Denne nádobu pretrepte a nechajte extrahovať 6 týždňov na teplom, suchom a tmavom mieste.
 4. Po šiestich týždňoch je tinktúra pripravená na použitie.
 5. Pre lepšie dávkovanie sceďte extrakt a následne ho prelejte do nádob od kvapiek.

Pokiaľ necháte pestrec extrahovať vonku, najlepšie je použiť zafarbenú nádobu, ktorá neprepúšťa toľko slnečného svetla.

Akonáhle je tinktúra hotová, skladujte ju v chlade, najlepšie v chladničke. Najlepšie je robiť tinktúru každý rok novú, aby sa udržala čo najviac čerstvá.

Tinktúru dávkujte v množstve 20 kvapiek (alebo na dno čajovej lyžičky) 3x denne.

 

Ďalšie tipy, ako užívať pestrec

 

Pokiaľ chcete pestrec užívať, ale nie vo forme čaju alebo tinktúry, existujú ešte kreatívnejšie spôsoby užívania pestreca, ktoré si možno obľúbite.

Pestrec môžete pridať napríklad do:

 • Jogurtu.
 • Vločiek s mliekom a ovocím.
 • Proteínového prášku alebo koktailu.
 • Ovocného alebo zeleninového šalátu.
 • Džúsu.

Hoci sa pestrec najlepšie vstrebe do tela nalačno resp. je ho lepšie užívať medzi jedlom, tak aj toto sú možnosti, ako môžete podporiť zdravie pečene.

 

Možné vedľajšie účinky

 

Pestrec je všeobecne považovaný za bezpečnú bylinu. Vedľajšie účinky sú zvyčajne iba mierne a môžu zahŕňať:

 • Dráždenie žalúdka.
 • Hnačka.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Vyrážky (z dotýkania sa rastlín pestreca).

 

Pre koho pestrec nie je vhodný

 

Tehotenstvo a dojčenie – Pestrec by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy kvôli nedostatku informácií potvrdzujúcich bezpečné užívanie v týchto prípadoch.

Niektoré druhy rakoviny – Ľudia s anamnézou rakoviny súvisiacej s hormónmi, vrátane rakoviny prsníka, maternice a prostaty, by tiež nemali užívať pestrec.

Alergia na niektoré byliny – Neužívajte pestrec, ak ste alergický na ambróziu, chryzantémy, nechtík, harmanček, myší chvost alebo sedmokrásky.

 

Niekoľko slov o dávkovaní pestreca pre deti

 

V prípade, že chcete dať pestrec vášmu dieťaťu, odporúčame poradiť sa s lekárom.

Štandardne sa dávky bylín alebo iných liečiv prispôsobujú množstvom podľa váhy dieťaťa napríklad podľa nasledovného vzťahu:

Váha dieťaťa/70*dospelá dávka = dávka pre dieťa.

Číslo 70 vyjadruje priemernú váhu dospelého človeka.

V prípade teda, že dieťa váži 35kg, tak je dávka polovičná.

 

Interakcie s liekmi

 

Najmä ak ste liečený niektorým z nasledujúcich liekov, nemali by ste používať pestrec bez toho, aby ste sa najskôr obrátili na svojho lekára.

 • Antipsychotiká – zahŕňa butyrofenóny (ako je haloperidol) a fenotiazíny (ako je chlórpromazín, flufenazín a prometazín).
 • Fenytoín (dilantin) – Liečivo používané na záchvaty.
 • Halotan – liečivo používané počas celkovej anestézie.
 • Antikoncepčné tablety alebo hormonálna substitučná liečba.

Petrec môže ďalej interferovať s nasledujúcimi liekmi, pretože aj pestrec aj tieto lieky sú rozkladané rovnakými pečeňovými enzýmami:

 • Lieky proti alergii – ako fexofenadín (Allegra).
 • Lieky na vysoký cholesterol – vrátane statinov, ako je lovastatin (Mevacor, Altocor).
 • Lieky proti úzkosti – napríklad alprazolam (Xanax), diazepam (válium) a lorazepam (Ativan).
 • Protidoštičkové a antikoagulačné lieky (riedidlá krvi) – vrátane klopidogrelu (Plavix) a warfarínu (Coumadin).
 • Niektoré lieky proti rakovine. Vrátane lieku rakoviny prsníka Raloxifén.
 • Iné lieky na pečeň. Vždy sa poraďte so svojím lekárom.

Pred užívaním pestreca alebo akéhokoľvek lieku, bylinky alebo doplnku výživy sa poraďte s lekárom.

 

 • Odoslielame ešte v deň objednávky
 • 160g iba za 4.70€
 • Poštovné už od 2.50€

Pestrec Mariánsky v Top Kvalite


Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
 • Redukujú množstvo voľných radikálov
 • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
 • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
 • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
 • Podporujú tvorbu glutatiónu
 • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Ako pomáha pestrec pri ochoreniach pečene

Ako pomáha pestrec pri ochoreniach pečene

od | 0 komentárov

Pestrec mariánsky, rastlina pôvodom zo stredomorskej oblasti, je známa najmä ako “ľudová liečba porúch pečene a žlčníka.”

Pestrec sa používa už viac ako 2 000 rokov ako bylinný liek na rôzne ochorenia, najmä pri problémoch s pečeňou, obličkami a žlčníkom.

Niekoľko vedeckých štúdií dokazuje, že látky v pestreci (predovšetkým flavonolignany nazývané silymarín) chránia pečeň pred škodlivými toxínmi, vrátane určitých liekov, ako je acetaminofén (Tylenol), ktorý môže spôsobiť vážne poškodenie pečene.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, akými rôznymi spôsobmi dokáže pestrec vplývať na zdravie pečene.

Pestrec mariánsky a jeho vplyv na zdravie pečene

 

Antioxidačné účinky Pestreca

 

Pestrec mariánsky je silný antioxidant (často viac, ako vitamín E a C).

Antioxidanty pomáhajú zachytávať voľné radikály, ktoré sú vysoko reaktívnymi látkami, ktoré napadajú a môžu poškodiť DNA zdravých buniek, čo vedie k predčasnému starnutiu a ochoreniu.

Jeho hlavným prínosom je, že chráni a zlepšuje funkciu pečene.

 

Zvyšuje produkciu glutatiónu

 

Pestrec Mariánsky zvyšuje hladinu glutatiónu, čo je látka, ktorá je rozhodujúca pre úlohu pečene pri detoxikácii.

Z pestreca môžu profitovať aj ľudia, ktorí pijú alkohol, keďže alkohol vyčerpáva glutatión, ktorý pestrec pomáha doplniť.

 

Pomáha pri ochoreniach pečene

 

Pestrec môže pomôcť pri rôznych ochoreniach pečene, ku ktorým patria nasledovné.

 

Ochorenie pečene spôsobené alkoholom

 

Pestrec mariánsky sa často odporúča ako liečba alkoholickej hepatitídy a alkoholickej cirhózy.

Väčšina štúdií uvádza, že pestrec zlepšuje funkciu pečene a zvyšuje prežitie u ľudí s cirhózou alebo chronickou hepatitídou.

 

Vírusová hepatitída

 

Pestrec sa tiež intenzívne používa pri liečbe vírusovej hepatitídy (najmä hepatitídy typu C).

V jednej štúdii so 16 pacientmi, ktorí nereagovali na liečbu interferónom a ribavirínom, pestrec významne znížil vírusovú záťaž hepatitídy typu C. U 7 jedincov sa vírus po 14 dňoch liečby dokonca znížil na nezistiteľnú hladinu.

 

Otravy hubami

 

Pestrec mariánsky sa používa aj ako havarijný protijed pre otravu jedovatými hubami, ktoré môžu spôsobiť až dokonca smrť (Amanita phalloides).

Zo štúdií na zvieratách sa zistilo, že extrakt z pestreca úplne pôsobí proti toxickým účinkom húb, ak sa podáva do 10 minút po požití. Ak sa podáva do 24 hodín, výrazne znižuje riziko poškodenia pečene či dokonca smrti.

 

Rakovina

 

Laboratórne štúdie taktiež preukazujú, že silymarín a iné účinné látky v pestreci môžu mať protirakovinové účinky:

 • Ničia a zabraňujú rozmnožovaniu rakovinových buniek.
 • Znižujú životnosť rakovinových buniek.
 • Znižujú prívod krvi do nádorov.

Niektoré štúdie naznačujú, že silymarín môže priaznivo dopĺňať ochranu proti slnečnému žiareniu a môže tiež pomôcť znížiť riziko rakoviny kože. Ďalšie štúdie poukazujú na to, že pestrec pôsobí synergicky s chemoterapiou.

Pri používaní pestreca ako doplnok pri liečbe rakoviny sa však poraďte so svojím lekárom.

 

Pestrec proti stukovatenej pečeni

 

Pestrec môže byť podľa štúdií skvelou voľbou pri liečbe stukovatenej pečene. Liečba silymarínom spolu s vitamínom E a hypokalorickou diétou preukázala lepšie výsledky pečeňového testu u 36 pacientov.

Silymarín v pestreci môže byť účinnou alternatívnou liečebnou možnosťou, najmä ak iné lieky nie sú možné, zlyhali, alebo tiež ako doplnkové liečenie spojené s inými liečebnými metódami.

 

Záver

 

Ľudia už tisíce rokov používajú pestrec na to, aby riešili zdravotné ťažkosti.

Dioscorides, grécky lekár, opísal liečebné vlastnosti pestreca pred rokom 100 n.l.. Jeho používanie pokračovalo v stredoveku, v priemyselnej revolúcii a až dodnes.

Pre drvivú väčšinu tohto obdobia, pestrec bol cenený pre svoju schopnosť pomôcť detoxikovať pečeň. Často ide o prírodný doplnok pre ľudí, ktorí sa zaoberajú cirhózou, alkoholickou hepatitídou alebo otravou pečene.

Prečo?

Veľa z toho má čo dočinenia so silymarínom, aktívnou zložkou extrahovanou zo semien pestreca. Silymarín, ktorý je vlastne skupina flavonolignanov, poskytuje účinok na ochranu pečene.

Výskumníci zistili, že silymarín skutočne inhibuje schopnosť toxínov viazať sa na membránové receptory v pečeňových bunkách.

Početné štúdie na zvieratách zistili, že silymarín chráni pečeň proti toxínom, ako sú:

 • alkohol
 • chlorid uhličitý
 • nadmerné množstvo železa
 • fenylhydrazín
 • žiarenie

Nemáme ekvivalentné údaje o ľuďoch, pretože tieto typy experimentov by boli zjavne neetické. Jedna správa z 36 rôznych štúdií však zistila, že silymarín znižuje mortalitu súvisiacu s pečeňou u alkoholikov s poškodením pečene.

Ďalšie štúdie zamerané na ľudí s nealkoholickým tukovým ochorením pečene zistili, že pestrec redukoval potenciálne nebezpečné pečeňové enzýmy.

Ku koncu už len dodáme, že pestrec môžeme s istotou zaradiť medzi jednu z najlepších bylín na podporu zdravia pečene a nemal by pri jej detoxikácii rozhodne chýbať.

 • Odoslielame ešte v deň objednávky
 • 160g iba za 4.70€
 • Poštovné už od 2.50€

Pestrec Mariánsky v Top Kvalite


Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 

 • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
 • Redukujú množstvo voľných radikálov
 • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
 • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
 • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
 • Podporujú tvorbu glutatiónu
 • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Časté otázky o pestreci

Časté otázky o pestreci

od | 0 komentárov

Časté Otázky o Pestreci

Odpovede na otázky, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako chutí čaj z pestreca?

Čaj z pestreca nemá nejakú špecifickú chuť. Chutí nevýrazne, nie je ani sladký, ani horký, ani štipľavý (ako napríklad zázvorový čaj). Osobne nám chuť trochu pripomína orechy. Pre dochutenie odporúčame pridať šťavu z citrónu a lyžičku medu.

Koľko gramov pestreca mám denne užívať?

Zvyčajne sa pestrec užíva v množstve 3-4 čajové lyžičky denne medzi jedlami. V prípade čaju je to potom 3-4 šálky denne. Toto sú množstvá pre dospelé osoby. Pre deti je treba množstvo zohľadniť najlepšie na základe hmotnosti dieťaťa. Tradičný spôsob stanovenia dávky pre dieťa je podľa nasledovného vzťahu: Váha dieťaťa/70*dospelá dávka = dávka pre dieťa. Pokiaľ teda dieťa váži 35kg tak je dávka polovičná resp. 35/70*4(lyžicky pestreca) = 2 lyžičky pestreca. Je ale nutné, aby ste si dávkovanie odsúhlasili s lekárom. Čo sa týka tinktúry, tak tá sa dávkuje v množstve 20 kvapiek 3x denne. Viac o spôsoboch užívania pestreca a jeho dávkovaní sa môžete dočítať tu.

Na čo všetko je pestrec prospešný?

Hoci sa pestrec používa predovšetkým na problémy súvisiace s pečeňou, má aj ďalšie využitia. Okrem pozitívneho vplyvu na zdravie pečene ponúka pestrec nasledovné benefity:

 • Podporuje zdravie pokožky
 • Znižuje cholesterol
 • Podporuje redukciu váhy
 • Zlepšuje inzulínovú citlivosť
 • Zmierňuje príznaky alergickej astmy
 • Obmedzuje šírenie rakoviny
 • Podporuje zdravie kostí
 • Zlepšuje kognitívne funkcie
 • Podporuje imunitný systém

Existujú vedľajšie účinky pri užívaní pestreca?

Mnohé vedľajšie účinky sú často spôsobené nedbalým užívaním daného lieku/byliny/doplnku výživy atď. Užívanie pestreca sa vo všeobecnosti považuje za bezpečné a to aj pri dlhodobom užívaní. V niektorých prípadoch sa však môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky:

 • Dráždenie žalúdka.
 • Hnačka.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Vyrážky (z dotýkania sa rastlín pestreca).

V každom prípade prekonzultujte užívanie pestreca a akejkoľvek inej bylinky, doplnku výživy alebo lieku s lekárom, hlavne pokiaľ si nie ste istý vašim zdravotným stavom.

Naozaj pomáha pestrec pri ochoreniach pečene?

Hoci nikdy neexistuje 100% pravdepodobnosti, že vám doplnok, liek, alebo bylinky pomôžu, pestrec si chvália mnohí ľudia, pretože vo veľa prípadoch naozaj funguje. Účinnosť pestreca na zdravie pečene potvrdzujú aj mnohé štúdie, takže osobne nemáme pochybnosti o jeho účinkoch. Jeho účinnosť však závisí aj od faktorov, ako je stravovanie, vážnosť ochorenia, pravidelnosť užívania, doba užívania a ďalšie. Pokiaľ sa chcete o vplyve pestreca na pečeň dozvedieť viac, môžete navštíviť tento článok. Viac o ďalších účinkoch a účinných látkach pestreca sa môžete dočítať tu.

Môže vyvolať pestrec nepriaznivú interakciu s inými liekmi?

Pestrec môže interagovať s nasledovnými liekmi:

 • Antipsychotiká – zahŕňa butyrofenóny (ako je haloperidol) a fenotiazíny (ako je chlórpromazín, flufenazín a prometazín).
 • Fenytoín (dilantin) – Liečivo používané na záchvaty.
 • Halotan – liečivo používané počas celkovej anestézie.
 • Antikoncepčné tablety alebo hormonálna substitučná liečba.
 • Lieky proti alergii – ako fexofenadín (Allegra).
 • Lieky na vysoký cholesterol – vrátane statinov, ako je lovastatin (Mevacor, Altocor).
 • Lieky proti úzkosti – napríklad alprazolam (Xanax), diazepam (válium) a lorazepam (Ativan).
 • Protidoštičkové a antikoagulačné lieky (riedidlá krvi) – vrátane klopidogrelu (Plavix) a warfarínu (Coumadin).
 • Niektoré lieky proti rakovine. Vrátane lieku rakoviny prsníka Raloxifén.
 • Iné lieky na pečeň. Vždy sa poraďte so svojím lekárom.

Pred užívaním pestreca a všeobecne pred užívaním hocijakej inej bylinky, doplnku výživy, lieku atď. by ste sa mali poradiť s lekárom a to hlavne v prípade, pokiaľ užívate iné lieky alebo si nie ste istý vašim zdravotným stavom.

V akej forme je najlepšie pestrec užívať?

Pestrec je najlepšie (aj najrýchlejšie) vložiť do úst, požuť a zapiť vodou. Týmto spôsobom do tela dostanete viac silymarínu (najdôležitejšej zložky pestreca) než z čaju. Ďalej môžete pestrec užívať vo forme čaju resp. macerátu alebo tinktúry. Viac o užívaní a dávkovaní pestreca sa môžete dočítať tu.

Koľko dní je dobré pestrec užívať?

Pestrec môžete užívať aj niekoľko mesiacov. Existujú mnohé štúdie, v ktorých je evidované niekoľko mesačné užívanie pestreca. Podľa ncbi.nlm.nih.gov je môže byť užívanie pestreca bezpečné po dobu 41 mesiacov. Rozhodne je však pestrec dobré užívať aspoň 2 mesiace, pretože pozitívny efekt užívania pestreca sa neudeje zo dňa na deň.

Ako pestrec skladovať?

Vo všeobecnosti skladujte pestrec v tmavom, dobre vetranom a suchom prostredí. Dôležité je vrecko vždy po použití dobre uzavrieť, aby nedošlo k znehodnoteniu bylinky.

Prečo je dobré pestrec užívať?

Pestrec patrí medzi najpopulárnejšie byliny na podporu zdravia pečene. Mnohé štúdie a skúsenosti ľudí potvrdili účinnosť pestreca na najrôznejšie problémy s pečeňou. Najúčinnejšou zložkou v pestreci je silymarín, ktorý prospieva zdraviu pečene hneď niekoľkými spôsobmi:

 • Regeneruje pečeňové bunky
 • Znižuje množstvo voľných radikálov
 • Napomáha tvorbe nových pečeňových buniek
 • Bojuje proti zápalovým ochoreniam pečene
 • Pomáha proti stukovatenej pečeni
 • Podporuje tvorbu glutatiónu
 • Redukuje vedľajšie účinky niektorých liekov

Pestrec sa odporúča používať aj ako doplnková liečba a tiež ako prevencia pred ochoreniami pečene. Viac o účinkoch pestreca sa môžete dočítať tu. Viac o spôsoboch, ako pomáha pestrec pri ochoreniach pečene sa môžete dočítať tu.

Môžu pestrec užívať aj deti?

Hoci pestrec môžu užívať aj deti, pre bezpečnosť by ste mali znížiť denné dávkovanie podľa váhy dieťaťa. Štandardne sa dávkovanie môže jednoducho určiť podľa nasledovného vzťahu: Váha dieťaťa/70*dospelá dávka = dávka pre dieťa. Pokiaľ teda dieťa váži 35kg tak je dávka polovičná resp. 35/70*4(lyžicky pestreca) = 2 lyžičky pestreca. Viac o dávkovaní pestreca sa môžete dozvedieť v tomto článku. Je tiež nutné podotknúť, aby ste si dávkovanie odsúhlasili s lekárom.

Je možné užívať pestrec aj pri tehotenstve?

Hoci niektoré ženy používajú pestrec aj počas tehotenstva, neexistujú vedecké štúdie o bezpečnom užívaní pestreca počas tehotenstva alebo dojčenia. Poraďte sa pred užívaním pestreca s lekárom, ktorý vám v prípade tehotenstva môže užívanie pestreca schváliť.

V akých prípadoch sa pestrec neodporúča užívať?

Pestrec je vo všeobecnosti bezpečný na užívanie a to aj pri dlhodobej (niekoľko mesačnej) konzumácii. V niektorých prípadoch existuje pri užívaní pestreca určité riziko. Ide hlavne o nasledovné prípady:

 • Tehotenstvo a dojčenie – Pestrec by nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy kvôli nedostatku informácií potvrdzujúcich bezpečné užívanie v týchto prípadoch.
 • Niektoré druhy rakoviny – Ľudia s anamnézou rakoviny súvisiacej s hormónmi, vrátane rakoviny prsníka, maternice a prostaty, by tiež nemali užívať pestrec.
 • Alergia na niektoré byliny – Neužívajte pestrec, ak ste alergický na ambróziu, chryzantémy, nechtík, harmanček, myší chvost alebo sedmokrásky.

Pred užívaním akéhokoľvek doplnku výživy, lieku alebo bylinky sa poraďte s lekárom.

 • Odoslielame ešte v deň objednávky
 • 160g iba za 4.70€
 • Poštovné už od 2.50€

Pestrec Mariánsky v Top Kvalite


Pestrec mariánsky je nenahraditeľnou bylinou pre detox a celkové zdravie pečene vďaka dôležitému komplexu flavonolignanov (silymarín), ktoré:

 

 • Podporujú regeneráciu pečeňových buniek
 • Redukujú množstvo voľných radikálov
 • Pomáhajú pri tvorbe nových pečeňových buniek
 • Pôsobia proti zápalových ochoreniach pečene
 • Podporujú úbytok tuku pri stukovatenej pečeni
 • Podporujú tvorbu glutatiónu
 • Redukujú nepriaznivé vedľajšie účinky niektorých liekov

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Ochorenia pečene

Ochorenia pečene

od

Každý deň sa musí pečeň vysporiadať s mnohými škodlivými látkami, ktoré by inak intoxikovali náš organizmus.

Pečeň, ako aj každý orgán môže postupne prestať plniť svoju funkciu z rôznych dôvodov.

Často za ochorenie pečene môžu ľudia sami napríklad nadmerným pitím alkoholu, ale niekedy môže pečeň ochorieť aj kvôli rôznym parazitom alebo je ochorenie geneticky podmienené.

V tomto článku si predstavíme najčastejšie typy ochorení pečene a taktiež príznaky, ktoré nám môžu napovedať, že naša pečeň nie je v poriadku.

Pečeň a jej funkcie

 

Predstava o pečeni sa často spája iba s detoxikáciou organizmu.

Pečeň však plní omnoho viac funkcií a tu sú najdôležitejšie z nich:

 • Pečeň pomáha z tela odstraňovať toxíny ako sú rôzne toxické látky ktoré dýchate, jete alebo pijete.
 • Pečeň produkuje žlč, ktorá pomáha odvádzať odpad a rozkladať tuky.
 • Pečeň pomáha ukladať glukózu a uvoľňovať ju na energiu.
 • Pečeň pomáha prečisťovať krv od škodlivých látok.
 • Pečeň pomáha zabraňovať infekciám a odstraňuje škodlivé baktérie z krvného riečiska.
 • Pečeň pomáha znižovať hladinu bilirubínu, ktorého nadbytok spôsobuje zožltnutie kože a očí
 • …A mnoho ďalšieho vrátane regulácie glukózy, krvného tlaku, inzulínu, estrogénu, testosterónu, imunitného systému a produkcie cholesterolu.

 

Ochorenia pečene

 

Ochorenia pečene sa delia na chronické a akútne.

Chronické ochorenia pečene poškodzujú pečeň postupne a trvá mesiace aj roky, pokým sa naplno prejavia.

Na druhej strane akútne typy ochorení sa môžu prejaviť už v priebehu niekoľkých dní a to dokonca bez predošlých príznakov.

 

Akútne ochorenia pečene

 

Medzi najčastejšie akútne ochorenia alebo príčiny narušenia funkcie pečene patria nasledovné.

 • Lieky – Príčinou je často predávkovanie určitých liekov. Za príklad môžme uviesť Paracetamol, ktorý je od vyšších dávok hepatotoxický. Preto je dôležité, aby ste vždy dodržiavali odporúčané dávkovanie liekov.
 • Otrava hubami – Niektoré huby, ako je napríklad muchotrávka zelená obsahujú toxíny, ktoré môžu spôsobiť akútne zlyhanie pečene.
 • Hepatitída – Pri hepatitíde vzniká zápal pečene, ktorý môže byť spôsobený toxínmi, alkoholom, imunitným ochorením alebo infekciou. Hepatitída môže byť akútna aj chronická a najčastejšie sa akútne prejavuje hepatitída typu A.
 • Autoimunitná hepatitída – Autoimunitná hepatitída môže nastať v prípade, že imunita organizmu začne ničiť bunky pečene a spôsobiť tak zápal.

 

Chronické ochorenia pečene

 

Príčiny chronického zlyhania pečene sú:

 • Cirhóza (Alkohol) – Cirhóza patrí medzi najčastejšie chronické ochorenia pečene a prejavuje sa jej zmrštením a stvrdnutím. Väčšinou je spôsobená nadmerným pitím alkoholu, ale môže tiež vzniknúť z hepatitídy typu C, ktorá sa môže preniesť napríklad použitou ihlou infikovanou vírusom hepatitídy C.
 • Steatóza – Steatóza sa ľudovo nazýva aj stukovatenie pečene a rozdeľuje sa podľa toho, či je spôsobená alkoholom alebo inou príčinou. Najčastejšími príčinami stukovatenia pečene sú nadmerné pitie alkoholu, obezita, cukrovka a inzulínová rezistencia.

 

Príznaky ochorenia pečene

 

Niekedy je ochorenie pečene ťažké iba z príznakov odhaliť. Dôvod je ten, že počiatočné príznaky ochorenia pečene sa u niektorých ľudí nemusia vôbec prejaviť a prejavia sa až na konci, keď už je zlyhanie funkcií pečene v pokročilom štádiu.

Pokiaľ sa príznaky prejavia aj na začiatku ochorenia pečene, tak môžu byť príčinou úplne iného problému.

 • Svrbenie pokožky a vyrážky v oblasti pohlavných orgánov
 • Tmavá farba moču
 • Hnačka
 • Chronická únava
 • Nevoľnosť alebo zvracanie
 • Nespavosť
 • Strata chuti do jedla
 • Bolesti hlavy alebo zhoršená koncentrácia
 • Tmavé škvrny na koži prevažne v oblasti krku alebo podpazušia
 • Žltkastá farba pokožky alebo očných bielok
 • Bolesť chrbta alebo brucha
 • Opuch v nôh a členkov
 • Podráždenosť, agresivita
 • Bolesti a opuchy v podpazuší alebo na bruchu
 • Sucho v krku
 • Horká chuť v ústach
 • Bolesti bedrových kĺbov, kolien
 • Napadnuté nechty, lámanie, vrúbkovanie
 • Astma a alergie
 • Akné a iné kožné problémy, precitlivená koža

 

Bylinky na podporu zdravia pečene

 

Najlepšie je svoju pečeň ochrániť ešte skôr, než nejaké ochorenie vôbec vznikne.

Pokiaľ vám lekár predpísal klasickú liečbu, tak po odsúhlasení ju môžete doplniť ešte svojou “domácou” liečbou.

Tá môže obsahovať zlepšenie stravovacích návykov, doplnky výživy alebo bylinné čaje či tinktúry.

Niektoré byliny, ako napríklad pestrec mariánsky majú v tradičnej liečbe pečene dlhú históriu.

Tieto byliny obsahujú zložky ako sú napríklad tiamín, katechíny a quercitrín, silymarín a ďalšie, ktoré môžu podporiť detoxikáciu pečene a taktiež zlepšiť priebeh liečby niektorých ochorení pečene.

Treba však brať na vedomie, že byliny alebo doplnky výživy by vám mali vašu liečbu alebo detoxikáciu dopĺňať a najlepšie môžu fungovať iba v prípade, že dodržíte aj ďalšie zásady pre ochranu pečene, ako napríklad obmedzenie pitia alkoholu, dodržiavanie pokynov lekára, zníženie percenta telesného tuku a pod.

 

Do detoxikačnej kúry na podporu zdravia pečene odporúčame nasledovné byliny

 

Naša ponuka

Detoxikácia organizmu

Zaujímate sa o detoxikáciu organizmu? V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré Vám pomôžu s očistou pečene, obličiek a žlčníka.

Zelené superpotraviny

Vďaka superpotravinám môžete jednoducho doplniť živiny, ktoré by ste v bežnej potrave v takom množstve iba ťažko hľadali. 

Doplnky výživy

Máte málo bielkovín a potrebujete ich rýchlo doplniť alebo vám chýbajú iné živiny? Vyberať si môžete z množstva doplnkov od popredných značiek. 

Aromaterapia

Tu nájdete široký výber esenciálnych olejov, difuzérov, nosových inhalátorov a mnohých ďalších produktov, ktoré vám prevoňajú vaše priestory. 

Kávy

Máte chuť na tradičnú alebo netradičnú kávu? Už ste mali kávu s pravou cejlónskou škoricou? Tu nájdete kávy, ktoré len tak hocikde nekúpite.

Čaje

Matcha čaj, tradičný čaj, ale aj čaje pre účinný detox. Ochutnajte a nebudete ľutovať. Všetky majú svoje čaro.

Sypané bylinky

Bylinky pre rôzne zdravotné účely za výhodné ceny. Stačí zaliať horúcou vodou, pridať trochu medu a máte zdravý bylinkový výluh. 

Zdravé sladkosti

Kto by nechcel jesť sladké a nepriberať? V rozumnej miere samozrejme. V tejto sekcii si pochutnáte a vášmu telu to neublíži. 

Zdravé nápoje

Chutné a zdravé nápoje pre doplnenie pitného režimu a živín. Nájdete tu smoothies, kokosové vody, bezlepkové a proteínové nápoje a ďalšie.

Múky a obilniny

Variť a piecť sa dá aj zdravo. Vyskúšajte špaldové pečivo, či pravú jazmínovú ryžu. Ak máte intoleranciu na lepok, nájdete tu aj bezlepkové cestoviny. 

Orechy a krémy

Ideálny spôsob, ako doplniť zdraviu prospešné tuky. Naše orechové krémy sú bez palmového oleja a v najvyššej možnej kvalite.

Semienka

Nájdete tu chia, ľanové a tekvicové semienka, vďaka ktorým si môžete dochutiť napríklad jogurt a obohatiť ho o dôležité živiny.

Sušené mäso

Sušené mäso je ideálne na rýchle doplnenie kvalitných bielkovín. Naše sušené mäso je úplne bez laktózy, farbív, konzervantov a GMO.

Termosky a fľaše

Kvalitné a štýlové termosky z nerezovej ocele s dvojitou stenou, ktoré udržia tekutiny v lete chladné a v zime teplé. Môžete si vybrať až zo 7 farieb.

Oleje

Oleje na varenie, ale aj pre kozmetické účely. Ochutnajte náš Bio panenský kokosový olej, olej z čiernej rasce alebo sezamový olej lisovaný za studena.

Prírodná kozmetika

Naša kozmetika na rôzne použitia obsahuje len prírodné látky bez toxínov, syntetických látok či iných škodlivých chemických zložiek.

Možnosť osobného odberu

V prípade záujmu si u nás môžete tovar prevziať aj osobne. Stačí nám dať predom vedieť o vašom príchode.

way beyond s.r.o.
Cintorínska 2702/13, Piešťany
Slovenská republika
IČO: 50941313
DIČ: 2120534218

Bezpečný nákup

Dbáme na vašu spokojnosť a vaše osobné informácie pri objednávke neposkytujeme až na úkony nevyhnutné k dodaniu tovaru a účtovné úkony nikomu inému.

Doprava a poštovné

Zásielku posielame poštou ešte v ten istý deň objednávky, pokiaľ je objednávka vykonaná v pracovných dňoch Po-Pi. Väčšinu zásielok odosielame v deň objednávky do 14:00. Niektoré zásielky vieme odoslať až do 17:00 (väčšinu sypaných bylín).

Balné a spôsob zabalenia tovaru

Cenu za balenie si neúčtujeme. V prípade objednania jedného balenia vám zásielku zabalíme do bublinkovej fólie a následne ešte do bublinkovej obálky, ktorá dostatočne uchráni menší tovar. Pri objednávke 2 a viac balení zásielku balíme taktiež do bublinkovej fólie a následne do kartónovej krabice, ktorej voľné priestory medzi tovarom a stenami krabice plníme ešte bublinkovou fóliou.

Ďalšie informácie

Hmotnosť 160 g

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Pestrec mariánsky”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *