Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Po zdravie nemusíme chodiť ďaleko. V dobe keď sa mnoho ľudí napcháva rôznymi amazonskými všeliekmi sa veľmi zabúda na to, čo nám príroda nadelila tu u nás doma a zadarmo. Niesom síce odporcom Chia semienok či podobných vecí, no vždy tvrdím, že najskôr treba skúsiť to čo je u nás dostupné. Je to tak, že každá kultúra má tie svoje liečivé rastliny, plodiny či postupy.

Z tých najvzácnejších ktoré rastú priamo kdesi za plotom vašej záhrady je aj žihľava dvojdomá. Mohlo by sa vám zdať že je to len burina. No skúsenosti starých mám dnes potvrdzujú štúdie, ktoré sa zamerali aj na žihľavu a čoraz viac zisťujú, že žihľava skutočne pomáha liečiť. Koniec koncov dnes vedci radi skúmajú to čo starie matere vedeli aj bez mikroskopu. Hold život je najlepší učiteľ. Žihľava dvojdomá si tento článok a vašu pozornosť skutočne zaslúži.

Hildegarda z Bingenu o žihľave svojho času napísala : „Keď pučí zo zeme, je dobrá na varenie ako jedlo pre ľudí, pretože čistí žalúdok.“ Krivdili by sme žihľave keby sme ju označili za burinu. Aj keď jej pŕhlenie je možno nepríjemné, je to prirodzený obranný mechanizmus rastliny. V stredoveku bolo bežnou praxou drhnutie kože čerstvou pŕhľavou na liečbu reumatických ochorení. Reumu s ňou liečili už starí Rimania, ktorí si po boľavých kolenách švihali zväzkami žihľavy. Tak isto to môžete využiť aj vy ak trpíte práve reumatickými ochoreniami. Aby sme vás nezaťažovali množstvom textu, zhrnuli sme liečivé účinky žihľavy nasledovne:

 

Žihľava dvojdomá – obsah článku

 

 

Žihľava dvojdomá a jej liečivé účinky

 

  • pomáha pri ateroskleróze,
  • pôsobí proti rakovine
  • je účinným antireumatikom,
  • upravuje metabolizmus, a krvný tlak
  • pomáha pri infekciách močových ciest
  • pomáha pri liečbe prostaty
  • účinne znižuje hladinu cukru v krvi – vhodná pre cukrovkárov,
  • pozitívne pôsobí na kardiovaskulárny systém,
  • zlepšuje funkciu pečene a žlčníka
  • detoxikuje organizmus, čistí krv
  • zmierňuje reumatické problémy
  • posilňuje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu

 

To sú teda základné pozitíva ktoré so sebou prináša žihľava dvojdomá. Žihľava dvojdomá obsahuje vitamíny C, B, alebo provitamín A, ale aj minerály ako vápnik, horčík či železo, kyselinu kremičitú, antioxidanty, fytoncídy a flavonoidy, triesloviny ktoré zlepšujú imunitu a tiež serotonín- hormón, ktorý zlepšuje náladu.

 

Žihľava dvojdomá a jej zber

 

Medzi veľmi dôležité faktory, ktoré prispievajú k maximálnemu úžitku žihľavy je jej správny zber. Žihľava dvojdomá rastie takmer všade kde môže. Nemusíte zrovna po nej v prírode pátrať. Ak sa rozhodnete pre vlastný zber rastliny, odporúčame vždy miesta hlbšie v prírode. Niekde ďalej od frekventovaných miest. Snažte sa vyhľadávať mladé rastlinky, ktoré ešte niesú zakvitnuté. Na ich zber môžete použiť rukavice, prípadne pri troche zručnosti sa žihľava dvojdomá dá pozbierať aj holými rukami bez väčšej ujmy.

Po zbere ju doma opláchnite vo vode. Ja si žihľavu vždy opláchnem pod studenou vodu, zbavím ju tak prípadného prachu či peľu ktorý sa na listoch usadí. Následne žihľavu poukladám na sieťky určené na sušenie, prípadne na plech na pečenie a nechám v suchom prostredí vysušiť. Keď je žihľava vysušená, pozbieram ju do papierových vreciek a odložím na zimu, na suché miesto.  Usušenú vňať žihľavy môžete skladovať aj v sklenených fľašiach. Tak ochránite sušenú žihľavu pred prípadným vlhkom.

Najlepšie je však použiť žihľavu čerstvo odtrhnutú. Čaj z čerstvej žihľavy chutí vynikajúco. Vôbec ho netreba sladiť či inak upravovať. Na zimu sa žihľava dvojdomá suší ako som spomínal vyššie. Odporúčam vám spraviť si zásobu na zimné mesiace, ale len toľko koľko spotrebujete. Žihľava rastie každý rok, takže sa nemusíte báť, že budúci rok “nebude“. Navyše každá sušená bylina stráca časom svoje účinky, preto je ideálne bylinky zbierať vždy len v takom množstve, ktoré potrebujeme.

 

Detoxikačná kúra žihľavou dvojdomou

 

Detoxikačná kúra je hlavnou témou našej web stránky. Zaoberáme sa teda všetkým, čo nám zlepší zdravie a detoxikuje náš organizmus. Žihľava dvojdomá patrí k tým bylinám, ktoré sú veľmi vhodné na detoxikáciu organizmu. Detoxikačná kúra ktorá sa s žihľavou robí trvá 21 dní. Spočíva v tom, že si po dobu 21 dní varíte čaj s čerstvo natrhanej mladej žihľavy. Na ráno vypijete jeden pohár čaju a počas dňa ešte ďalšie dva. Neprekračujte dobu užívania a 21 dní berte ako hraničné maximum. Optimálne odporúčame užívať 14 dní. Dlhšie žihľavu neužívajte. Dlhodobé užívanie môže uškodiť hlavne ľudom so zlou zrážanlivosťou krvi ako aj ľudom so srdcovými problémami. Ak spadáte do tejto skupiny poraďte sa o jej užívaní so svojím lekárom.

 

Príprava a dávkovanie

 

Príprava čaju je jednoduchá, lístky čerstvej žihľavy zalejete prevarenou vodou a necháte 10 minút lúhovať, následne scedíte a môžete čaj vypiť. Maximálna denná dávka lístkov je 12 gramov, takže ak denne budte piť 3 šálky čaju tak na jednu šálku použite 4 gramy lístkov.

 

Žihľava na reumu

 

Ako sme už písali vyššie žihľava dvojdomá sa používa na bolestivé kĺby tak, že sa prikladá na postihnuté miesta. Môžete si pripraviť tiež kúpeľ zo žihľavy. Ten si pripravíte tak, že 200g žihľavovej vňate dáte na noc vylúhovať do 6-8 l studenej vody, na druhý deň scedíte a vzniknutý extrakt si pridáte do kúpeľa.

 

Žihľava na vlasy

 

Recept 1

Odporúčam na vlasy zbierať koreň žihľavy a lopúcha. Najideálnejšie na jeseň. Nazbierané korene umyjete kefkou pod tečúcou vodou, nakrájate, dáte do sklenenej fľaše zalejete liehom. Najideálnejší je 60% lieh. Pri tejto stupňovitosti sa byliny najlepšie maceruje. Ak však nemáte 60% lieh môžete použiť aj vodku 40% ale macerujte (lúhujte) korene aspoň 14 dní. Túto zmes občas pretrepte, pomiešajte. Po určenom čase zmes precedte a zlejte do druhej sklenenej fľaše. Takto ste si vyrobili  vlastný extrakt na vlasy. Pri aplikácií na vlasy použijete jednu lyžicu takto vyrobeného extraktu ktorú rozriedite vodou a použijete na vlasy. Šampóny s extraktom žihľavy je bežne dostať aj v obchodoch. Pokiaľ máte problémy s vypadávaním vlasov môžete si kúpiť či vyrobiť aj čistú lopúchovú vodu či extrakt.

 

Recept 2

Odvar zo žihľavy na vlasy urobíte tak, že koreň alebo listy žihľavy necháte chvíľu povariť, následne necháte lúhovať cca 25-30 minút, scedíte, necháte vychladnúť a týmto odvarom si oplachujete vlasy po každom umytí. Použite 100 gramov listov či koreňa na 1 liter vody. Na tento odvar môžete samozrejme použiť aj sušenú žihľavu. Najideálnejšie je však použitie odvaru z čerstvého koreňa.

 

Žihľava ako potravina

 

Žihľavu môžete použiť tiež ako potravinu, či už do rôznych šalátov alebo do rizota či mäsových roliek. Niekto ju pridáva tiež do cestovín, polievok, zeleninových placiek a pod. Nemusíte sa báť použiť žihľavu. Čerstvú žihľavu treba pred použitím nadrobno nasekať, prípadne ju ponoriť na chvíľu do horúcej vody, tým stratí svoju “pŕhľavosť“.

 

Tinktúra

 

Tinktúru si môžete pripraviť poľahky aj doma. Stačí zaliať mladú žihľavu 40% vodkou a nechať 2 týždne macerovať. Pomer je 1: 5 čiže napríklad 100 gramov žihľavy na 500 gramov vodky. Následne precedte a takto vyrobenú tinktúru môžete užívať pri problémoch s pečenou, žlčníkom, nachladnutí či vredoch. Vonkajšie použitie sa vzťahuje hlavne na exémy, kurie oká či pleseň na nechtoch. Takto vyrobená tinktúra sa užíva v dávkach 3 x denne 9 kvapiek na lyžičku alebo do malého množstva vody.

 

Vedľajšie účinky

 

Žihľava môže mať aj vedľajšie účinky. Tie sa prejavia hlavne pri nesprávnom dávkovaní či špecifickej reakcii vášho organizmu na niektorú z látok ktoré žihľava obsahuje. V takomto prípade môže vyvolať hnačky, teploty, žalúdočné problémy či opuchy. Žihľava dvojdomá stimuluje maternicu a preto by ju nemali užívať budúce mamičky ani deti mladšie ako 2 roky. Ak vám je žihľava blízka a máte s ňou pozitívne či negatívne skúsenosti dajte nám prosím vedieť formou komentáru dolu pod článkom. Ďakujeme. 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.