Praslička roľná – zastavuje krvácanie, pomáha obličkám

Praslička roľná – zastavuje krvácanie, pomáha obličkám

Ďalšou z veľmi dobrých liečivých bylín je praslička roľná. Niektorí možno považujú prasličku za burinu a vôbec nevedia o jej liečivých vlastnostiach. Dnes vám teda čosi o prasličke prezradíme a my veríme, že ju zaradíte do svojej lekárne. Ako už býva v našich článkoch zvykom, nahliadneme najskôr do histórie.

 

Praslička roľná – zastavuje krvácanie, pomáha obličkám – obsah článku

 

 

Historické okienko

 

V dobách keď ľudia nepoznali rýchloúčinné lieky a farmeceutické preparáty museli sa spoľahnúť na to čo bolo voľne dostupné v prírode. A tak sa po tisícročia budovali vedomosti predávané z generácie na generáciu o liečený rôznych neduhov či chorôb. Táto doba neostala nič dlžná ani prasličke roľnej. V staroveku boli liečivé sily obsiahnuté v prasličke legendárne. Používala sa hlavne na zastavenie krvácania a obličkových chorobách. Zaujímavosťou je, že ju dokonca používali aj na leštenie cínového riadu, keďže obsahuje kyselinu kremičitú. Aj preto si získala prezuývku šmirgľová alebo vechťová tráva. Medzi ďalšie ľudové názvy patrí aj divé proso, praslica či praslička polnia. Praslička roľná je rozšírená v celej Európe, Ázii a Severnej Amerike prakticky až do arktickej oblasti. Prasličiek je vyše 30 druhov no na liečenie sa používa praslička roľná. Na konci článku sa dozviete že exitujú aj jedovaté druhy a preto si pri zbere treba dávať pozor.

 

 

Zber a sušenie

praslička

 

Praslička roľná obsahuje hlavne soli draslíka a kyselinu kremičitú a to približne 3-16 % čo záleží vždy od miesta výskytu. Najlepšie účinky má praslička roľná rastúca na ílovitých pôdach. Praslička roľná rastie na suchých miestach s vysokou hladinou spodnej vody. Prasličku nájdete na poliach, železničných násypoch a na kopcoch. Praslička roľná má tvrdšie bočné konáriky postavené smerom hore a sú nerozkonárené.

Praslička močiarna je jedovatá vzrastom je vyššia, rastie na vlhkých miestach, je ohnutá a má tenučké bočné konáre, ktoré sú rozvetvené. Dávajte si pozor pri zbere!

Vňať sa zbiera od mája do septembra a suší sa na vzdušnom mieste do maximálne 50 °C. Usušená bylina vyzerá ako ihličie.

 

V čom praslička roľná pomôže?

 

  • pri močových a obličkových chorobách,
  • pri kameňoch a piesku v obličkách
  • pomáha pri reume, dne, artritíde a artróze
  • lieči nervové choroby
  • lieči tuberkulózu
  • zlepšuje vylučovaciu schopnosť obličiek
  • lieči opuchnuté nohy spôsobené zlou látkovou výmenou
  • regeneruje spojivové tkanivá
  • lieči kĺbové zápaly
  • zastavuje všetky druhy krvácania
  • pomáha pri krvácajúcich hemoroidoch
  • čistí cievy a cievny systém
  • zlepšuje látkovú premenu
  • zastavuje vypadávanie vlasov
  • znižuje krvný tlak
  • lieči ekzémy
  • zastavuje krvácanie ďasien

 

Čaj z prasličky roľnej

 

Prasličke roľná býva často súčasťou čajových zmesí hlavne urologických čajov. Samostatne sa dá použiť na výrobu čaju. Niektorí namietajú proti jej chuti, ale na to sa dá zvyknúť. Ak sa rozhodnete pre varenie čistého čaju z prasličky roľnej je dôležité vedieť, že maximálna denná dávka je 6 gramov. Denne sa pijú 3 šálky čaju teda 2 gramy byliny na jednu šálku. Po vypití čaju z prasličky roľnej je nutné vypiť aj pohár vody. Čaj teda pripravíte z dvoch gramov na 250 ml vody. Bylinu musíte 5 minút variť a následne nechať ešte 10-15 minút lúhovať, následne scedíte a pijete.

2 gramy sú cca 1 polievková lyžica.

 

Obklad

 

Zvonka prasličku môžeme použiť aj ako bylinný obklad. V takom prípade treba 4 hrste prasličky roľnej nahriať nad horúcou parou, priložiť na postihnuté miesto a obaliť igelitovým vreckom a plátnom. Prasličku nahrejete nad parou tak, že bylinu vložíte do sita a zavesíte nad vriacu vodu. Bylina po čase zmäkne a zohreje sa a vtedy je pripravená na použitie. Takýto obklad môžete mať na postihnutom mieste niekoľko hodín prípadne aj celú noc.

 

Odvar

 

Odvar sa pripravuje z litra vody a piatich polievkových lyžíc sušenej prasličky. Tento pomer prasličky varíte aspoň 15 minút a ním si následne omývate ťažko hojace sa rany. V takomto odvare si môžete omývať aj nohy v prípade že sa vám nadmerne potia. S odvarom môžete aj kloktať a to hlavne pri bolestiach hrdla.

 

Sedací kúpeľ

 

100 g prasličky sa dajte na noc do studenej vody, nasledujúci deň zohrejte na bod varu a pridajte do vody určenej na kúpeľ. Kúpeľ má trvať 20 minút a musí siahať nad obličky. Neosušujte sa, priamo zakrútení v uteráku alebo v župane si ľahnite na hodinu do postele. Kúpeľ je tiež vhodný pri bolestiach krížov, problémoch s prostatou, či problémoch s medzistavcovými platničkami.

 

Tinktúra

 

Z prasličky roľnej si môžete vyrobiť aj tinktúru a za použitia 10 gramov prasličky, 50 ml liehu či ražnej pálenky. Celú zmes necháte dva týždne lúhovať na slnečnom a teplom mieste občas pomiešajte a následne scedíte a používate.

 

Dôležité informácie

 

Ako ste čítali v úvode existuje viacero druhov prasličky. Na vnútorné použitie sa môže používať len praslička roľná. U nás sa stretnete ešte aj s prasličkou močiarnou, riečnou či prasličkou lesnou. Tieto druhy sú jedovaté! Nieže by ste po ich požití umreli, ale spôsobia vám vracanie, bolesť hlavy a malátnosť. Ak sa už nejakým omylom stane, že požijete jedovatý druh prasličky je nutné vypiť aspoň pol litra mlieka a vyvrátiť obsah žalúdka. Pri požití väčšieho množstva takejto prasličky vyhľadajte lekársku pomoc. Na záver teda ešte raz pripomíname že praslička močiarna rastie hlavne pri močiaroch a má veľmi tuhé, hrubšie, jednoducho rozkonárené kratšie stonky s výraznými vráskavými rebrami. Jedovatosť celých rastlín spôsobujú alkaloidy, pričom najprudšie z nich sú palustrín a palustridín u prasličky močiarnej. Prasličku nepoužívajte pri zápaloch obličiek! Praslička sa tiež neodporúča v tehotenstve. Pokiaľ pijete čaje vždy si kontrolujte zloženie.

 

Séria článkov o prasličke roľnej

 

Pripravili sme si pre vás sériu článkov o praslične roľnej, v ktorých rozoberáme detailnejšie jeho zloženie, účinky a mnohé ďalšie témy. Viac sa o praslične roľnej dozviete v nasledujúcich článkoch:

 

 

Praslička roľná – prírodné diuretikum

 

Praslička roľná má močopudný účinok a používa sa ako prírodné diuretikum. Praslička priaznivo vplýva na:
 

  • Odvodnenie organizmu
  • Zdravie obličiek
  • Zdravie vlasov, kostí, nechtov a chrupaviek vďaka zvýšeniu absorpcie vápnika a tvorby kolagénu
  • Posilnenie kognitívnych funkcií
  • Zdravie ciev vďaka obsahu kyseliny chicorovej

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.