Medovka lekárska znamená stop herpesu a bolestiam hlavy

Medovka lekárska znamená stop herpesu a bolestiam hlavy

Medovka lekárska (lat. Mellissa officinalis)

 

Ľudové názvy: melisa, rojovník, včelník, meduň, matočina, dúbravník, citrónová zelina.

Čo si ako prvé predstavíte, keď sa povie medovka? Okrem medu to bude asi srdce a spánok, ktoré táto liečivá bylinka podporuje. V tomto článku sa dozviete viac o tom ako sa medovka zbiera, suší a s čím vám medovka lekárska pomôže.

 

Medovka lekárska znamená stop herpesu a bolestiam hlavy
– obsah článku

 

 

Účinné látky obsiahnuté v medovke

 

Flavonoidy a bioflavonoidy (antioxidačné účinky, chránia bunky pred oxidáciou a pôsobením voľných radikálov) silica, kyselina kávová (odstraňuje karcinogény), kyselinu rozmarínová, kyselina oleanolová, Vitamíny B, C

 

Charakteristika rastliny

 

Medovka je trvácna, bohato rozkonárená, jemne ochlpená rastlina, nápadne citrónovo voňavá, vysoká 30-90 cm. Kvitne v júni až auguste drobnými bielymi kvetmi. Obľubuje slnečné stanovište alebo polotieň chránené pred studeným severným vetrom. Pôdu obľubuje kyprú, piesočnato-hlinitú, bohatú na živiny.

Mnohí z vás ju určite pestujú vo svojej záhradke. Ak si ju chceme vysádzať do nádob, treba vedieť že jej korene rastú až do hĺbky 20-30 cm, preto treba zvoliť správnu nádobu. V našich podmienkach zvykne vymŕzať, preto ju na zimu prikrývame napríklad čečinou. Odpradávna sa medovka používa ako liečivá a medonosná rastlina. Pridávame ju aj do vonných zmesí.

 

medovka lekárska

 

Pestovanie a zber

 

Darí sa jej v hlbokej, ťažšej, živnej, dobre obrobenej a pohnojenej pôde v slnečnej, chránenej polohe. Medovku rozmnožujeme semenami (na priesadu) alebo delením trsov (vtedy sa rýchlejšie rozrastie, ale skôr zostarne). Rastlina je citlivá na mrazy, preto ju na zimu prikrývame. Častými škodcami sú najmä zakukľujúce sa motýľovité húsenice a Septoria melissae Deson., spôsobujúca škvrnitosť listov. U nás je šľachtená.

Zbierame list alebo vňať a to spravidla skôr, ako rastlina kvitne, viac krát do roka. Prvý zber čo najskôr, aby sme zrezávaním rastliny predišli škodcom, posledný zber nesmie byť neskoro v roku, ináč rastlina vymrzne. Sušíme pri teplote do 35°C. Schne rýchlo. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

 

Využitie v kuchyni

 
Na korenenie slúžia najmä mladé čerstvé listy zberané ešte pred kvitnutím rastliny. Lístky medovky pridávame do šalátov, bylinkových omáčiek, polievok, rybích a hubových jedál, majonéz, jogurtov, mliečnych nápojov a limonád, no taktiež ňou koreníme grilované jedlá, hydinu a varenú ryžu. Používa sa taktiež pri výrobe likérov “Benediktínka”.

 

Liečivé účinky

 
Táto bylinka s výrazne citrónovou vôňou má silnú proti-vírusovú a proti-bakteriálnu aktivitu, ktorá napomáha pri liečení oparu (herpes). Ak ju užívame vnútorne, pomáha pri nervových problémoch a podráždenosti, najmä u detí. Ľudia trpiaci stavmi úzkosti a búšením srdca majú z medovky prospech, pretože pôsobí sedatívne a uvoľňuje nervovú sústavu.

 

Z liehových výťažkov medovky sa vyrábajú veľmi žiadané lieky proti bolestiam hlavy, hypochondrii a hystérii. Je účinná proti nespavosti, melanchólii a depresiám. Inhalácia silice napomáha pri odkašliavaní a uvoľňovaní hlienu. Čerstvé pomliaždené listy prikladáme na miesta po uštipnutí hmyzom. Odvar z medovky je vynikajúci ako relaxačný kúpeľ. Medzi ďalšie pozitívne účinky medovky patrí uvoľňovanie nervozity, pomáha pri migréne (bolesti hlavy), pomáha hojiť rany, lieči kožné problémy a takisto je vhodná aj v tehotenstve

 

Účinky počas tehotenstva

 
Medovka je tiež skvelou bylinkou so širokým využitím. Priaznivo pôsobí proti bolestiam hlavy, napätiu, ale rovnako pomáha napríklad aj pri niektorých tráviacich problémoch, ktoré sa v tehotenstve vyskytujú pomerne často.

 

Medovka lekárska v rôznych formách

 
Sušená rastlina, medovkový čaj, olej, korenie, kozmetické prípravky (mydlá, kozmetika, gély), éterické oleje, sirupy, lieky s medovkou alebo do kúpeľa

 

Príprava čajov

 
Asi najdostupnejšia forma medovky. Čaj z medovky je ukľudňujúci, uvoľnuje a upokojuje celý organizmus. Ako si pripraviť medovkový čaj?

2 lyžičky usušenej rastliny zalejte 2,5 deci vriacej vody a nechajte lúhovať 8-12 minút.

 

Karmelitánske kvapky z medovky

 
Do jedného litra 40% konzumného liehu (alebo do vodky) nasypeme (natlačíme) 200 gramov usušenej medovky alebo 500 gramov čerstvej medovky, 20 gramov očistenej postrúhanej citrónovej kôry, 10 gramov mletej škorice, 10 gramov mletého muškátového orecha. Fľašu necháme stáť na tmavom mieste a občas ju pretrepeme. Najskôr po dvoch týždňoch obsah prefiltrujeme cez čisté plátno a kvapky odložíme do komory. Z karmelitánskych kvapiek užívame 2-3x denne 20 – 50 kvapiek (50 kvapiek je približne čajová lyžička) v závislosti od veku a povahy ochorenia.

 

Poznámka: Medovke príbuzné a podobné rastliny sú kocúrnik obyčajný a včelník moldavský. Obidve rastliny sú medonosné.

 

Medovka lekárska patrí medzi bylinky s ukľudňujúcimi účinkami a preto ju ľudia často používajú pri bolestiach hlavy, zahnaní stresu a zlepšenia kvality spánku. Medovke sa tiež pripisujú jej antibakteriálne vlastnosti a môže byť tak nápomocná aj proti herpesu. Najčastejšie je teda možné medovku použiť pri:

 

  • Bolestiach hlavy
  • Strese, depresiách a podráždenosti
  • Nespavosti (insomnii)
  • Zlepšenie kognitívnych funkcií
  • Pri vonkajšom použití ako antibakteriálne činidlo na liečení herpesu

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.